3. България събра 13 медала на Европейското първенство по художествена гимнастика

България събра 13 медала на Европейското първенство по художествена гимнастика

България събра 13 медала на Европейското първенство по художествена гимнастика - Tribune.bg

Отлично представяне на момичетата ни в Баку

България спечели общо 13 медала от Европейското първенство по художествена гимнастика в Баку, Азербайджан.

Българският отбор обра най-важните титли при жените - тези в многобоя. В индивидуалната надпревара Боряна Калейн се качи на най-високото стъпало, а ансамбълът стана абсолютен европейски шампион за първи път от 33 години. Стилияна Николова успя да се пребори за бронз в многобоя.

Във финалите на отделните уреди Боряна Калейн и Стилияна Николова спечелиха по още два медала - бронз на обръч и сребро на бухалки за Калейн и сребро на топка и бронз на лента за Николова. Ева Брезалиева, която дебютира на Европейско първенство, спечели сребърно отличие на лента.

Ансамбълът успя да стигне и до сребърен медал на пет обръча във финалите на отделните уреди, но в изпълнението си на смесената композиция с ленти и топки българките допуснаха грешка и останаха извън топ 3.

В отборната надпревара България защити титлата си от Тел Авив 2022.

При девойките ансамбълът остана втори в многобоя, но спечели две златни отличия от финалите на отделните уреди.