3. България започна с победа олимпийската квалификация във Варна

България започна с победа олимпийската квалификация във Варна

България започна с победа олимпийската квалификация във Варна - Tribune.bg

"Лъвовете" на Пранди с първа крачка към Токио 2020

Мъжкият ни национален отбор по волейбол стартира с победа над Египет с 3:1 гейма (25:11, 33:31, 19:25, 25:19) олимпийската квалификация във Варна.

Пред 3700 зрители в Двореца на културата и спорта Силвано Пранди започна мача с посрещачите Тодор Скримов и Николай Пенчев, центровете Светослав Гоцев и Виктор Йосифов, диагонала Цветан Соколов, разпределителя Георги Сеганов и либерото Теодор Салпаров.

Нашите стартираха уверено срещата и първото техническо прекъсване дойде при 8:4 след отличен сервис на Цветан Соколов. След два добри начални удара на Сеганов дръпнахме с 13:7 и треньорът на Египет Гидо Вермюлен взе почивка. Това не му помогна особено, като нашите продължиха да тормозят гостите на сервис и втората техническа пауза настъпи при 16:9 след контра на Виктор Йосифов при начален удар на Гоцев. След паузата записахме нови 5 точки с две успешни блокади на Йосифов и Соколов, ас на Гоцев, грешка на Египет и успешна атака по блока на Скримов – 21:9. Край на гейма при разгромното 25:11 сложи мощна атака на Соколов.

След отличното начало последва драматична втора част. Първото техническо прекъсване в нея настъпи при 8:6 за България. След него Египет върна една брейкточка, но бързо си върнахме преднината при 11:9 след атака в аут на гостите, а след това дръпнахме с 13:10 с технично отиграване на Ники Пенчев. Второто техническо прекъсване настъпи при 16:13 за нас. Разликата се запази до 18:15, но след успешна контра на Шафик Ахмед „фараоните“ ни доближиха само на точка при 18:17, след което с ас на Абделрахман Сеуду изравниха при 18:18 и дръпнаха с 19:18 с блокада на Мохамед Селиман. След страхотна точка, стартирала с бомбен сервис на Йосифов, преминала през отлична наша защита и завършена от Скримов, отново поведохме - 21:20. Египет обаче пак обърна с атака по диагонала – 21:22. Отново техниката на Ники Пенчев ни изведе напред при 23:22 след дълго разиграване. Гостите изравниха чрез Ахмед Афифи, а първият геймбол дойде след бомба на Соколов - 24:23. Пранди вкара втория си разпределител Добромир Димитров на начален удар, но той сервира в аут. Със свирепа контра на Соколов получихме нова точка за гейма при 25:24, която отново не успяхме да оползотворим, след което гостите поведоха с 26:25, като хванаха Соколов на троен блок. Цецо обаче ни измъкна за 26:26, но след това изпуснахме отлична възможност да обърнем след нова блокада на Египет. Скримов изравни за 27:27, но малшанс след добра блокада не ни позволи да поведем. Размяната на точки продължи до 30:30, когато изпуснахме златен шанс да контраатакуваме успешно чрез Скримов. Въпреки това с ас на Гоцев поведохме с 32:31, след което чудовищен блок на Йосифов затвори гейма – 33:31.

Египтяните се разиграха на старта на третата част и първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за тях след два аса на Мохамед Селиман и Хосам Абдала. Селиман хвана на единичен блок Йосифов и Египет поведе с 11:8. След ас на Ахмед Шафик резултатът набъбна до 14:11 за гостите. Последва прекъсване за Пранди, но след него Ники Пенчев бе хванат на блок за 11:15, а лоша организация в посрещането ни доведе до 16:11 за Египет при второто техническо прекъсване. След него Пранди вкара в игра Добромир Димитров и Алекс Грозданов на мястото на Георги Сеганов и Светослав Гоцев. Успешно видеоповторение за Египет доведе до нов ас на Хосам Абдала – 18:14. С блок на Димитров намалихме на 15:19, а след това Египет атакува в аут за 16:19. Гостите поведоха с 23:17 след успешна блокада и атака в аут на Соколов, който бе заменен от Венелин Кадънков. До края на частта нямахме отговор на играта на египтяните и те върнаха един гейм – 25:18.

Египет поведе с 2:0 в четвъртия гейм, но с ас на Скримов върнахме брейкточката, а след нов отличен негов сервис и бомба на Соколов поведохме с 3:2. С директна точка от сервис на Йосифов дръпнахме с 5:3, Египет отговори с ас на Хислам Еваис, а първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за нас. При 11:11 Пранди смени Николай Пенчев с Мартин Атанасов, а блокада на Гоцев доведе до 12:11 за нас. Последва нов бомбен сервис на Виктор Йосифов, нашата тройна блокада омекоти египетската атака и Соколов реализира за 13:11. Авансът ни се запази до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:14. След него поведохме с 19:14 с успешна контра на Соколов, пристъпване на Египет при атака от пайп и добра наша защита, материализирана в последствие от ръката на Тодор Скримов. Геймът продължи точка за точка, а мрежа на Египет сложи неговия край при 25:19, а с това и на мача – 3:1 за България.

Цветан Соколов реализира 28 точки (1 блокада, 1 ас) за нашите, Тодор Скримов добави 14 (1 блокада, 1 ас), а Светослав Гоцев 11 (1 блок, 2 аса). За Египет Ахмед Шафик записа 16 (2 блока, 2 аса), а Хислам Еваис реализира 15 (1 блока, 1 блок.

В първия мач за деня олимпийският шампион Бразилия победи с 3:0 (25:23, 25:19, 25:19) Пуерто Рико. Най-резултатен за победителите беше Рикардо Лукарели с 14 точки (4 блока, 1 ас), а Пабло Гузман (1 ас) реализира 11 за пуерториканците.

В 20.30 часа в събота България излиза срещу пуерториканците, а в 17.00 Бразилия среща Египет.

Билетите за олимпийската квалификация са в продажба на ticketportal.bg, на касата на Двореца на културата и спорта и на касата на Летния театър във Варна, съобщиха от Българската федерация по волейбол. Цената на дневния билет стартира от 10 лева.