3. Ботев (Пд) спечели Купата на България след драматична победа над Лудогорец

Ботев (Пд) спечели Купата на България след драматична победа над Лудогорец

Ботев (Пд) спечели Купата на България след драматична победа над Лудогорец - Tribune.bg

Ботев Пд ликува с Купата на България след драматично 3:2 над Лудогорец на финала на националния стадион "Васил Левски". "Канарчетата" изиграха солидни 90 минути, но накрая можеха да изпуснат трофея, ако не бе пропускът на Руан Секо от дузпа в последната секунда. Това е второ подобно отличие за "жълно-черните" след успеха през 2017 година, когато отново бе победен шампионът на България.

Двубоят започна ударно за "жълто-черните", повели още в 4-ата минута чрез Антоан Конте. Бързо обаче "орлите" изравниха чрез Квадво Дуа. В самия край на първата част Мартин Секулич вкара отново за Ботев, а големият удар дойде след почивката, когато Уме Емануел направи разликата чувствителна. Руан Секо все пак върна надеждата за "зелените", но именно той изпусна дузпата в сетния миг на двубоя.

Лудогорец стартира от Ботевград, където не срещна трудности срещу третодивизионния Балкан с 4:0 на 1/16-финал. Последва нов успех с 4:0, но вече над Локомотив Пловдив. На четвъртфиналите бе взет скалпа на ЦСКА 1948 след успех с 3:1. А на полуфиналите Хебър бе пометен с общ резултат 9:0 – 4:0 в Разград и 5:0 в Пазарджик.

В същото време Ботев Пловдив стартира с 3:0 над Струмска слава с хеттрик на Мартин Секулич. Последва триумф с 4:2 на „Ивайло“ срещу Етър. На 1/4-финал "канарчетата" минаха и през Спартак Варна след 2:1 на „Колежа“, а на полуфиналите бе големият удар - две победи над ЦСКА с 1:0 в София и с 2:0 в Пловдив.

Двубоят започна ударно с гол за Ботев още в 4-ата минута. След центриране от ъглов удар Антоан Конте на първа греда с глава насочи топката в левия на Дамян Христов ъгъл за радост на близо 8000 фенове на "канарчетата".

Попадението не стресна особено шампиона на България и до 8-ата минута резултатът вече бе изравнен. Попадението за "орлите" реализира Квадво Дуа с удар от наказателното поле след пас на Видал. А ощеи четири по-късно Дуа пропусна да напарви пълен обрат, след като засече от въздуха центриране на Кайо Видал, но ударът му мина на сантиметри от целта.

Последваха силни минути за "орлите", в които Дуа имаше още един шанс да се разпише, но Ханкич успя да затвори ъгъла му и да парира. Постепенно Ботев започна да се стабилизира след бързия изравнителен гол и изравни играта в средата на полувремето.

В 30-ата минута "жълто-черните" сбъркаха при изнасянето на топката и Педро Нареси стреля опасно, но Ханкич изби в ъглов удар. В 41-ата минута и Антон Недялков бе близо до попадение, но ударът му бе избит от Мартин Секулич. И именно нападателят на "жълто-черните" бе големият герой в добавеното време на първата част, когато бе изведен зад отбраната на "орлите" и с едно докосване преодоля Дамян Христов за 2:1. А перфектната асистенция бе дело на Джеймс Етоо.

На почивката Дерменджиев бе принуден да сменя стража Дамян Христов, получил контузия при гола на Секулич, а под рамката застана абсолютният дебютант Пламен Пепеляшев.

Втората част започна с по едно положение пред двете врати. Първо Ханкич парира удар на Рик, а минути по-късно Пепеляшев спаси шут на Ивелин Попов.

За да дойде третият удар на Ботев в мача, дошъл след перфектната контраатака. Ноа Сонко Сундберг позволи по елементарен начин да му бъде отнета топката, Мохамед Брахими проби по лявото крило, след което намери Уме Емануел, който с едно прати топката в долния десен ъгъл на "орлите" - 3:1.

Решението на Дерменджиев бе Руан Круз и Спас Делев. А третото попадение не отказа Лудогорец, който успя да се върне 20 минути преди края. След разбъркване в наказателното поле Руан Секо успя да засече и да намали на 2:3.

Скоро след гола Душан Керкез смени Секулич за сметка на далеч по-дефанзивния Ежидже Укаки. В заключителните 10 минути Тодор Неделев и Дени Групер също се появиха, а Керкез отговори с Атанас Чернев, заменил Ивелин Попов.

А в последната минута на 7-минутното продължение Драганов свири дузпа за Лудогорец, но и след намесата на ВАР. Зад топката застана Руан Секо, който стреля в аут.

ЛУДОГОРЕЦ - БОТЕВ ПД 2:3
0:1 Антоан Конте (4)
1:1 Квадво Дуа (8)
1:2 Мартин Секулич (45)
1:3 Уме Емануел (58)
2:3 Руан Секо (71)

ЛУДОГОРЕЦ: 67 Дамян Христов, 3 Антон Недялков, 4 Динис Алмейда, 6 Якуб Пиотровски, 7 Рик Джонатан Лима Мораеш, 8 Клод Гонсалвеш, 9 Квадво Дуа, 17 Франциско Хавиер Идалго Гомес, 26 Сонко Сундберг, 30 Педро Нареси Мачадо, 77 Кайо Видал

БОТЕВ ПД: 1 Хидайет Ханкич, 5 Джонас Там, 7 Мохамед Брахими, 9 Мартин Секулич, 10 Ивелин Попов, 15 Джеймс Етоо, 17 Николай Минков, 19 Антоан Конте, 20 Антонио Калдерон, 31 Уме Емануел, 38 Константинос Балогианис

Съдия: Драгомир Драганов