Драми на червено: Защо „Ролан Гарос“ е толкова луд турнир

Доказано е, че „Ролан Гарос“ е най-трудният за спечелване турнир от Големия шлем. Дали заради бавния клей, дали заради непостоянното време, което ежегодно предизвиква природни феномени или пък заради френската публика, която бързо загърбва любимците си и се обръща срещу тях, но червените кортове в Париж имат дълга и пребогата история с куриозни моменти.
Новото издание на единственият турнир на “червено” в Шлема започва след малко повече от месец, но на сайтa на най-големия български букмейкър, познат като спонсор на столичния футболен гранд ЦСКА и на Българската федерация по тенис вече се приемат залози за бъдещия шампион, като лидер в коефициентите е испанецът Карлос Алкарас.
Но ето и петте най-щури и драматични истории от кортовете на Откритото първенство на Франция за всички времена:
Първата загуба на Краля

Осминафиналът при мъжете между Рафаел Надал и Робин Сьодерлинг на 31 май 2009 г. не се очакваше да донесе особени изненади. По онова време Рафа бе в серия от 31 поредни победи на клея в Париж и всъщност бе спечелил всичките си мачове там от дебюта си през 2005 г., включително четири титли.
Но в неделния следобед шведът имаше други идеи. Плоският му като палачинка форхенд разби защитата на четирикратния (по онова време) шампион и доведе до първата загуба на “Краля на клея” в Париж – 2:6, 7:6 (2), 4:6, 6:7 (2).
След това Сьодерлинг достигна до финала на турнира, където отстъпи на Роджър Федерер с 3:0 сета, но и без това вече беше написал история и всъщност именно неговата победа отвори пътя на Федерер към титлата и оформянето на неговия кариерен Голям шлем.
Колкото до Надал, той изигра последния си мач на турнира през 2024 г. и приключи кариерата си с 14 титли от турнира и умопомрачителният баланс от 112 победи и само четири загуби.
Да изтриеш следите със… задник?

Пет дни по-късно, отново в мач на Сьодерлинг, се случи един от най-странните инциденти може би в цялата история на турнира. В четвъртия сет на полуфинала му срещу Фернандо Гонсалес, бекхенд по правата на шведа бе присъден за добър.
Съперникът му разчете белега по различен начин и призова съдията Еманюел Жозеф да слезе от стола и да отсъди. Mнението на съдията обаче бе противоположно. Настана сериозен спор, който прерасна в истински панаир, но колкото и да призоваваше за справедливост, Гонсалес така и не я получи.
След близо пет минути пауза играта бе подновена, но преди да изпълни сервис олимпийският шампион на двойки от 2004 г. имаше един последен жест на несъгласие: чилиецът демонстративно седна на корта и изтри спорния белег със…задника си!
Гащи долу!

Марат Сафин беше сложен случай и докара до лудост много треньори през кариерата си. През 2004 г. с подготовката му се занимаваше Матс Виландер, който и досега твърди, че му е дал един-единствен полезен съвет: „Когато хвърляш ракетата по мрежата – цели кола. Иначе има опасност рикошетът да те нарани!“
Във втория кръг на турнира през онази година Сафин имаше за съперник Феликс Мантия и корт „Сюзан Ленглен“ бе претъпкан. Двамата не разочароваха публиката, а в сумрака точно преди отлагането на мача за следващия ден, сътвориха маратонско разиграване, което завърши с печеливш форхенд на руснака от невъзможен ъгъл в близост до мрежата.
Мантия зяпна от удивление, невярващ на очите си, а Сафин невъзмутимо свали шортите си до глезените… и му се надупи!
Битката на рожденичките

Куриоз като този Големият шлем не помни. На полуфинала при жените през 2017 г. една срещу друга застанаха Елена Остапенко и Тимеа Бачински. Денят бе 8 юни и на тази дата Остапенко ставаше на 20 години. Но тя не бе единствената рожденичка на корта - Бачински празнуваше 28-ия си рожден ден, само дето за нея нямаше хепиенд.
Остапенко спечели 7:6 (4), 3:6, 6:3 и два дни по-късно стана за първи и последен път (засега) шампионка на сингъл в турнир от голямата четворка. Шансовете две рожденички да играят една срещу друга на подобен турнир са някъде около едно на шест милиона и не е чудно, че това все още е единственият подобен документиран случай.
Сълзите на Мартина Хингис

Мартина Хингис има богата колекция от трофеи, но срещу „Открито първенство на Франция“ в биографията ѝ стои нула. Швейцарката игра два финала в Париж, но така и не успя да вдигне победно ръце.
През 1997 г. се контузи в началните геймове срещу Ива Майоли и загуби с 4:6, 2:6. Но истинската ѝ драма бе през 1999 г. срещу Щефи Граф.
Преди мача Хингис високомерно заяви, че „Граф е стара и бавна и времето ѝ е отминало“. И до средата на втория сет думите ѝ се оправдаваха. Но на гейм от титлата, швейцарката се пречупи и загуби втората част. А когато публиката в Париж надуши кръв, става неудържима.
Хингис бе подложена на неистова атака с освирквания и разстроена от безсилието си в един момент опита да бие сервис отдолу, с което си навлече допълнително гнева на публиката. И в крайна сметка се пречупи – 6:4, 5:7, 2:6 и напусна корта в сълзи, утешавана от майка си Мелани.
А Щефи Граф никога повече не игра на „Ролан Гарос“, защото няколко месеца по-късно се влюби в Андре Агаси и се отдаде на семейството.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/sport/drami-na-cherveno-zashto-rolan/