Ефектът на "ПРОМЯНАТА" в спорта
Вижте Пазарджик и се сещайте за Руди Гела и шофьорчето в ММС
В типичния си стил Любо Пенев излезе след мача с Пирин (0:0) и каза истината за случващото се в Хебър. И то не само във футбола, а и в спорта като цяло в Пазарджик. Бившият национал назова нещата с истинските им имена и обяви публично това, което всички знаем. „Тези, които затриха волейболния проект, сега искат да направят същото и с футболния“. Явно визирайки дошлият неясно как на власт като кмет на града Петър Куленски- Който преди местните избори през ноември миналата година беше малко известен депутат от „Продължаваме промяната“.
Според Любо Пенев Куленски и предишният дългогодишен кмет Тодор Попов „си мерят ластиците“ в общинския съвет и от това страда спортът в града. Всъщност, добър или лош, Попов успя по време на последния си мандат да направи нещо историческо за Пазарджик, което едва ли ще се повтори скоро. Мъжкият волейболен отбор на Хебър печелеше титла след титла и игра в Шампионската лига пред претъпканите винаги трибуни на спортната зала.
Футболистите пък се завърнаха в Efbet лига през лятото на 2022 година и вече втори сезон играят водещите тимове на България. Освен това стадион „Георги Бенковски“ бе напълно обновен, сложи се осветление, а край него бяха изградени 5-6 терена за школата, на които тренират стотици таланти от Пазарджик. Градът бе избран за Европейска столица на спорта и в него пристигна дори великият атлет Карл Люис…
Всичко това вече е спомен от миналото и едва ли някога ще се повтори. Куленски, който отгоре на всичко е бивш волейболист, започна с размах и само за няколко месеца „занули“ Хебър. От отбор за Шампионската лига, тимът се превърна в аутсайдер в Efbet Супер Волей и бъдещето му е напълно неясно. Новият кмет от ПП обяви, че общината ще дава пари само за подрастващите волейболисти и големите европейски вечери в Пазарджик приключиха, може би завинаги…
Воден от своя реваншизъм Куленски бързо посегна и на футбола. Той обяви, че спира финансирането на Хебър и вдига доверието си от ръководството на клуба. Интересното е, че това се случи след историческата победа с 2:1 на тима над Левски в осминафиналите на турнира за Купата на България, която хвърли града в невиждана еуфория. Мнозина очакваха, че „гробарите“ ще се разпаднат през зимата, но с продажбата на няколко основни футболисти и помощ от местни бизнесмени Хебър все пак успя да се запази в приличен вид. Нещо повече – победа в събота над изпадналия Етър гарантира на 99 процента оцеляването в Efbet лига за още един, трети сезон. Това е така, защото във футболните среди е публична тайна, че очертаващият се като съперник на баража (ако Хебър не изпревари Пирин и остане директно в елита) Марек няма никакви амбиции, финанси и стадион за Efbet лига…
Въпреки това бъдещето на Хебър е обвито в истинска мъгла, а местните зевзеци се шегуват, че сега гледат отбора в „А група, но догодина може да е в „А окръжна“…На този фон остава неясно защо Петър Куленски така методично иска да съсипе водещите спортове на Пазарджик, които без съмнение са отлична реклама на града. Защото само от участието в Шампионската лига на Хебър стотици милиони фенове на волейбола в Европа и по света разбраха, че някъде в България има такъв град и неговият отбор мери сили с най-добрите.
И най-точният отговор вероятно е, че Петър Куленски като огромната част от своите съпартийци в „Продължаваме промяната“ е неподготвен да управлява, буквално е аматьор в това отношение. Новините от Пазарджик в последните месеци са, че хората са недоволни от действията му и в други области като здравеопазване, транспорт, инфраструктура и т.н. Но действията му към спорта в града са най-видими и доказват, че той наистина е един аматьор в тази област.
Всъщност провала на Куленски на местно ниво не е някаква новина, като се има предвид какво направиха кадрите на „Продължаваме промяната“ на национално. До момента от тази партия имаше двама министри, чиято дейност може да бъде охарактеризирана най-точно от народната мъдрост „хвани единия, та удари другия“. И наистина престоят на Руди Гела и Димитър Илиев в кабинета на „Гурко“ ще се запомнят само с проблеми, скандали и съмнения за корупция. И нищо позитивно и градивно за спорта…
Руди Гела, който впоследствие предаде и ПП, и сега се изживява като лидер на маргинална партийка, постави истински рекорд. Неясно защо той бавеше подписването на договорите на федерациите и те започнаха да си получават парите от бюджета на ММС чак през април 2022 година. При положение, че винаги преди това спортните хора разполагаха със средствата си още в началото на годината. Сътвореното от абсолютно неподготвения за поста министър на младежта и спорта адвокат доведоха до тотален хаос в спорта ни. Състезатели и треньори бяха принудени да живеят с месеци без заплати, спортният календар се изпълняваше много трудно и то до голяма степен с помощта на някои общини, лагерите в чужбина почти отпаднаха…
Отделно от това Руди Гела забърка страхотен скандал с лиценза на автомобилната федерация, в резултат на което безпрецедентно годината бе почти нулева като състезания. Той направи уникална „боза“ и в шахмата, където по негово време имаше 5-6 федерации и административният хаос продължава и до ден днешен.
За капак на всичко Радостин Василев се забърка във финансирането на съмнителни проекти по програми на ММС, заради което в момента е и клиент на прокуратурата. Той беше разкрит от поелата поста служебен министър Весела Лечева, като при един от проектите се наложи фирма да върне всички дадени от ММС пари.
Че кадрите на „Продължаваме промяната“ са тотални аматьори в спорта доказа и бившия пилот Димитър Илиев. Близкият приятел на Кирил Петков стана първо известен с това, че обяснил защо не спазва изискването за заместник-министър от ГЕРБ. Човекът просто бил обещал на научния си ръководител за доцентурата в НСА Даниела Дашева. Която по-късно се забърка в безпрецедентен корупционен скандал във вдигането на тежести. Тогава заловен с парите служител на ММС твърдше пред разследващите органи, че те са били предназначени за…Дашева.
Шофьорът Митко Илиев, за когото се твърди, че не разбира от нито един спорт, освен автомобилния, създаде абсолютно неадекватна програма за финансиране на инфраструктурни проекти. Тя изискваше 50% съфинансиране, което е непосилно за почти нито един клуб по какъвто и да е вид спорт. Така се стигна до финансирането само на проекти, съфинансирани от Общините и на практика изчезна ролята на ММС и министъра.
Илиев получи звучен шамар и в Народното събрание, където комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта отхвърли Националната стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност (2023-2034 година). Тя бе толкова аматьорски написана, че по време на обсъжданията в парламента не получи подкрепата на нито един експерт. Което окончателно показа, че шофьорчето случайно е попаднало в ММС и просто няма място там…В края на мандата си Димитър Илиев успя да покаже аматьорщината си и при програмата за финансиране на спортните клубове.
Общото между кадрите на „Промяната“ Василев и Илиев е и желанието да овладеят на всяка цена Българския спортен тотализатор. Първият бе сложил за началник там свой авер от Плевен, който навремето играел ролята на нещо като бодигард на Руди по дискотеките в града. И логично Тотото тръгна надолу. При шофьора Илиев, обаче нещата станаха повече от сериозни. Под ръководството на Георги Търлеков цялото предприятие започна буквално да се „разпада“, като медиите надълго и нашироко описаха ситуацията в последните месеци. Върхът на всичко, обаче е сривът на централната компютърна система. Това създава реална опасност от загуба на всички данни за играчите, залозите и печалбите. Въпреки че съвременните системи за управление на данни включват механизми за защита и възстановяване, множеството пропуски в управлението на Тотализатора увеличават риска от необратими щети. Липсата на договори за поддръжка на хардуерни и софтуерни компоненти е основна причина за това. Без редовни обновления, системите са податливи на дебалансиране и загуба на данни, което може да доведе до сериозни финансови и оперативни последствия, дори и до спиране на работа на Дружеството.
Ситуацията днес в Спорт Тото напомня кризата с Търговския регистър преди няколко години, когато цялата система се срина, оставяйки бизнеси и граждани в състояние на несигурност и без достъп до критична информация. Основната причина тогава беше липсата на техническо-организационни мерки и пренебрегване на основни управленски задължения. Този инцидент трябваше да бъде урок за всички държавни институции, но явно БСТ не е взел поука от него.
Въобще откъдето и да го погледнеш „Продължаваме промяната“ е пълен провал и в спорта. Нито за Руди Гела, нито за шофьора Илиев, нито за кмета на Пазарджик Куленски може да се каже и едно добро дело, което са направили. Изводите оставяме на нашите читатели…
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/sport/efektat-na-promyanata-v-sporta/