Какво се случи в българското плуване през 2023 година
Българското плуване изпраща една от най-успешните си години след 1989 година, като федерацията отчита 14 медала от големи първенства. Това пише в свой анализ NOVSPORT.
Безспорната звезда е Петър Мицин, който пренаписа историята на този спорт у нас. Мицин спечели световната титла на 400 м свободен стил и стана сребърен медалист на 800 м свободен стил на първенството за състезатели до 19 години в Нетаня, Израел.
В същата възрастова група той триумфира в три дисциплини на Европейското първенство в Белград, Сърбия, поставяйки и световен рекорд за юноши на 400 м свободен стил.
Петър Мицин спечели и европейската титла в дисциплината на шампионата за мъже до 23 години в Дъблин, Република Ирландия.
Планетарното злато и рекорд са първи в историята на българското плуване!
Роденият във Велинград на 19 август 2005 г. плувец вече има покрити норматив „А“ за Олимпийските игри в Париж 2024 на 400 и 800 м и „Б“ на 200 м. Макар и едва 18-годишен, той вече направи успешен дебют при мъжете и първи финал – на 200 м свободен стил на Европейското в Румъния.
Логично Мицин получи големия „Спортен Икар“ на Фондация Български спорт и е фаворит за спортист №1 на годината заедно с Александър Везенков.
На европейското финали плуваха Диана Петкова и Габриела Георгиева, заели съответно 6-о място на 100 м съчетано и 8-о на 200 м гръб.
С олимпийски норматив „А“ на 100 м бътерфлай е Йосиф Миладинов, който достигна до полуфинал на Световното първенство в Япония. Той пропусна Европейското в Румъния, за да насочи подготовката си към шампионата на планетата през февруари 2023 г.
КАКВО КАЗА ПРЕЗИДЕНТЪТ
"Имаме много качествена генерация плувци, които са между 18 и 22-23 години, развиват се много добре. Много съм радостен, че подготовката и усилията, които полагаме водят до такива добри резултати. Имаме един изключителен талант - Мицин, който показа, че вече може да се съревновава с най-добрите. Очаквахме успехите му, той е много трудолюбив, много съвестен. Пожелавам му все така да продължава да се труди и да доразвива огромния потенциал, който Господ му е дал", коментира президентът на плувната федерация Георти Аврамчев.
"Не искам да натоварваме състезателите ни с големи очаквания за Олимпиадата в Париж, тъй като Мицин е на крехка възраст. Още 5-6 състезатели са много близо до нормативите - Диана Петкова, Габриела Георгиева, Любчо Епитропов, Калоян Левтеров, Калоян Братанов. Убеден съм, че на Олимпиадата в Париж ще бъдем представени от по-голям брой състезатели от предишната. Надявам се и на призови класирания. Те вече си повярваха, плуват с големите“, допълни Аврамчев.
В Токио имахме петима плувци.
СКАНДАЛЪТ
На фона на успешната година и по стара българска традиция, през цялата 2023 г. плуването се тресеше от скандал между доскорошния ни топсъстезател Антъни Иванов и федерацията. Сагата с допинг-наказанието му заради пропуснати проверки и ненамирането му на посоченото местонахождение продължава.
Престрелките през медии и социални мрежи бяха безспирни, като Иванов беше особено активен и дори започна да атакува и съотборниците си по различни параграфи.
Изключително неприятна ситуация с оглед успешния сезон на плуването и безспорния талант на Антъни.
Защото, ако той все пак успее да се пребори за премахване на наказанието си и плува за България, отборът ни става повече от добър.
Доказателство за това е и първия финал в историята от Световно първенство на българска щафета – Петър Мицин, Калоян Братанов, Антъни Иванов и Йордан Янчев на 200 м свободен стил през 2022 г.
Сега обаче погледите са насочени към следващите състезания, от които ще стане ясен и финалният ни отбор за Олимпийските игри в Париж и дали ще се сбъдне желанието на Аврамчев плувците ни да са повече от 5.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/sport/kakvo-se-sluchi-v-balgarskoto-/
Коментари (0)
Добави коментар