3. Нов рекорд за победата на щафетния маратон Екиден

Нов рекорд за победата на щафетния маратон Екиден

Нов рекорд за победата на щафетния маратон Екиден - Tribune.bg

С нов рекорд завърши шестото издание на щафетния маратон „София Екиден Маратон“, който се проведе из централните улици на столицата ни и със старт-финал пред Националния стадион „Васил Левски”.

Миналогодишните шампиони „Маратон Пловдив“ триумфираха за втори пореден път с най-добро постижение за състезанието. Със силно подкрепление от румънски бегачи отборът на Николай Начев, Йосеф Сбаи, Алекс Василев, Стефан Гаврил, Роберт Некула и Мариус Йонеску финишира за 2.09:16 часа. Разбивката по постове на победителите е Начев – 15:45 мин (5 км), Сбаи – 30:08 мин (10 км), Василев – 15:37 мин (5 км), Гаврил – 30:19 мин (10 км), Некула – 15:28 мин (5 км), и Йонеску – 22:01 мин (7.195 км).

Рекордът на софийския Екиден беше пак на „Маратон Пловдив”, но не в същия състав - 2.11:36 часа.

Второто място завоюваха бегачите на SLS Dream Team – 2.10:09 часа. Селекцията на тима включваше част от елита на българските бягания – Стоян Владков (15:03 мин), Миролсав Спасов (31:52 мин), Мартин Недялков (15:47 мин), Шабан Мустафа (31:22 мин), Митко Ценов (14:49 мин) и Християн Стоянов (21:19 мин).

Трети финишираха The Dream team – 2.26:15 часа. За The dream team стартира Анна Стефанова (20:12 мин), а след това продължиха Методи Георгиев (33:35 мин), Тодор Маринов (16:54 мин), Иван Андреев (32:42 мин), Димитър Генов (18:13 мин) и Ивайло Атанасов (24:42 мин).

Освен общо класиране състезанието имаше отделно класиране за щафети мъже, щафети жени, корпоративни щафети, смесени щафети, свободно смесена щафета и държавни структури.

Екиден София МаратонЕкиден София Маратон

В надпреварата се включиха и много спортисти, носещи успехи за България в други спортове, като сноубордиста Радослав Янков и биатлониста Красимир Анев и други.

Състезанието Екиден е единствено по рода си в България. Атлетите са обединени в отбори от по шестима души, които изминават класическата дистанция от 42.195 км. Бегачите са разпределени на шест поста (5 км+10 км+5 км+10 км+5 км+7.195 км = 42.195 км).

Ежегодно събитието се провежда в чест на националния празник – Съединението на Княжество България и Източна Румелия, за което символизира и щафетното бягане.

През тази година състезание отново беше под патронажа на посолството на Япония. Именно от Азия идва името „Екиден“, което е комбинация от думите „пункт“  (駅)  и „предаване“ (伝). За първи път щафетен маратон се провежда в Япония.