3. Нургюл отстъпи на Горячкина, остана втора на Световната купа по шахмат

Нургюл отстъпи на Горячкина, остана втора на Световната купа по шахмат

Нургюл отстъпи на Горячкина, остана втора на Световната купа по шахмат - Tribune.bg

След тридневна сага и въпреки че игра отлично, Нургюл Салимова не успя да спечели финала при жените на Световната купа по шахмат, която се провежда в столицата на Азербайджан, Баку.

След като 20-годишната българката и представителката на Русия Александра Горячкина направиха две ремита в редовните партии, днес Нургюл отстъпи във втората партия по ускорен шах срещу рускинята, след като в първата двете направиха реми. Салимова загуби с 1,5:2,5 точки, а в тайбрека бе надиграна с 0,5:1,5 точки след реми в първата партия и поражение с черните фигури във втората.

Горячкина ще прибере за успеха си сумата от 50 000 евро, докато Салимова ще се задоволи с 35 000 евро за достигането си до финалния сблъсък.

Класирането за финала в Баку осигури на 20-годишната ни родна представителка участие в турнира за претендентките за световната титла. Той ще се проведе в канадския град Торонто през април 2024 година, а победителката в него ще си гарантира и мач за световната корона.