Париж 2024: Краят на една необикновена Олимпиада
Всичко хубаво има своя край и това важи и за тазгодишните Олимпийски игри в Париж. Макар и белязани от някои противоречия, стартирали още от откриващата церемония.
Игрите отново ни напомниха за магията на спорта, а ние останахме запленени от успехите и на българските спортисти, включително трите златни олимпийски медала, които пристигнаха у нас.
Уебсайтът, рекламиран от най-великия български футболист Христо Стоичков, също ни позволи да станем непреки участници в събитията, но сега нека хвърлим още един поглед към Париж и към някои от най-успешните спортисти на Олимпийските игри.
Кой спечели отборната битка в Париж?
За пореден път атлетите на САЩ завършиха на първо място в отборното класиране на Олимпийските игри. Team USA спечели общо 126 отличия, 40 от които - златни. На второ място се наредиха спортистите на Китай (91 медала, 40 златни), а на трето - Япония (45 медала, 20 златни). Топ 5 бе допълнен от Австралия и Франция.
Сайтът, спонсориращ футболния гранд ЦСКА напомня, че за България това бе най-успешната Олимпиада през този век. Родните атлети спечелиха общо 7 медала (3 от които - златни), което ги нареди на 26-а позиция в крайното класиране.
Тук отново трябва да припомним кои са героите на България в Париж 2024. Семен Новиков (борба), Карлос Насар (вдигане на тежести) и Магомед Рамазанов (борба) станаха олимпийски шампиони, докато Боряна Калейн (художествена гимнастика) завоюва сребро. С бронз се окичиха Хавиер Ибанес (бокс), Божидар Андреев (вдигане на тежести) и Кимия Ализаде (таекуондо).
Най-успешните спортисти на Олимпийските игри за 2024
Далеч от изненадващо, имайки предвид броя на различните дисциплини, плуването в Париж излъчи най-декорираните спортисти на тазгодишните Олимпийски игри.
Категоричен №1 на Игрите е френският плувец Леон Маршан, който успя да спечели четири златни медала, гарнирани от един бронзов. Зад него останаха американката Тори Хъск с три златни и два сребърни, и австралийката Моли О’Калахън с три златни, един сребърен и един бронзов медал.
Триумфът на малките
Няколко държави заслужават уважение заради постиженията, които записаха в Париж, въпреки скромното им по брой население.
Тук “шампион” определено е държавата Гренада, която, с население от по-малко от 57 000 души, успя да завоюва два бронзови медала в Париж. Отличници в това отношение са още страни като Доминика (ок. 67 000 и два медала), Санта Лусия (92 000 жители и два медала), Бахрейн (425 000 население и четири медала) и т.н.
Само за сравнение, огромна държава като Индия изпрати 117 спортисти в Париж, но не завърши с нито едно злато - индийските атлети се прибраха у дома с едно сребро и пет бронза.
17 световни рекорда, включително един от България
Общо 17 нови световни рекорда бяха поставени на Олимпийските игри в Париж. С гордост можем да отчетем, че един от тях е и български - този на новия олимпийски шампион Карлос Насар във вдигането на тежести.
Особено впечатляващо бе представянето на шведския атлет Арманд Дуплантис в овчарския скок при мъжете. Той успя да плени публиката в Париж, постигайки височина от 6,25 метра, подобрявайки собствения си световен рекорд от април тази година. По този начин Дуплантис защити олимпийската си титла и затвърди себе си като един от най-добрите съвременни спортисти.
Сега какво?
За най-добрите атлети в света предстои кратка почивка, след което те могат да започнат подготовката за следващите Олимпийски игри през 2028 година. Те ще се проведат на територията на САЩ, а домакин на събитието ще бъде Лос Анджелис. Олимпийският флаг бе символично предаден и поет от гимнастичката Симон Байлс и кмета на Ел Ей, Карън Бас.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/sport/parizh-2024-krayat-na-edna-neo/