3. Волейболните ни национали паднаха с 0:3 от САЩ

Волейболните ни национали паднаха с 0:3 от САЩ

Волейболните ни национали паднаха с 0:3 от САЩ - Tribune.bg

Националният отбор на България по волейбол загуби с 0:3 гейма от САЩ във втория си мач от група C на Световното първенство в Полша и Словения.

Мачът стартира с разменени първи точки, след което американците дръпнаха с 3:1. Българите намалиха изоставането си до 5:4, но след това играчите на Джон Сперо направиха серия от четири поредни точки за 9:4, а след това дръпваха и с 12:8. Тогава българите на свой ред направиха три безответни точки, което накара Сперо да иска прекъсване. Родният селекционер Николай Желязков също взе таймаут при 14:11 за САЩ след мощна атака на Матю Андерсън.

Капитанът Цветан Соколов направи успешна атака по диагонала от зона 2 за 13:16. Александър Николов също атакува успешно за 14:17. Отново Соколов записа точка от зона 4 за 15:18. След това „лъвовете“ намалиха до 18:21, а Алекс Грозданов се възползва от скрит пас на Георги Сеганов за 19:22. Матю Андерсън атакува успешно за 23:19. Двоен блок хвана атака на Цветан Соколов и американците стигнаха до геймбол при 24:20, а след това затвориха първата част в своя полза след ас на Кайл Ръсел.

За началото на втория гейм Желязков пусна в игра Аспарух Аспарухов. Именно той записа две поредни точки в началото за 2:2. Силен сервис на Цветан Соколов даде възможност на Алекс Грозданов да атакува по блока за 3:2. Аспарухов отбеляза нова точка с мощна атака за 4:4. Нова отлична атака на Соколов на единична атака и 5:6. Отличен пайп на Аспарух Аспарухов и 8:8. Дейвид Смит докосна мрежата и България поведе с 9:8. Аспарухов обаче беше спрян на тройна блокада и САЩ поведе с 12:9, а след това Николай Желязков взе прекъсване.

Алекс Грозданов с успешна атака от центъра за нов равенство от 12:12. Алекс Николов пък атакува успешно за 15:16. Чудесна единична блокада на Цветан Соколов и отново равенство при 17:17. Успешна атака на Светослав Гоцев и 18:18. Последва успешен пайп на Алекс Николов за поредно равенство - 19:19. Отлична блокада на Грозданов и 20:19 за България и Джон Спероу взе прекъсване за САЩ.

Цветан Соколов се справи с двойна блокада и нов аванс за „лъвовете“ с 21:20. Ас на Цветан Соколов и 22:20. Джон Спероу взе второто си прекъсване в гейма. Ас на Дейвид Смит възстанови равенството при 22:22 и Николай Желязков взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува в аут и САЩ поведе с 23:22. Аспарух Аспарухов възстанови равенство при 23:23. Аспарух Аспарухов прати сервис в аут и американците стигнаха до геймбол при 24:23. Спероу вкара за втори път от пейката волейболист, за да бие сервис, този път Джошуа Туанига, който направи ас и 25:23. САЩ поведе с 2:0 гейма.

За третата част в игра остана вторият разпределител на американците Джошуа Туанига. България поведе с 4:3, след като Аарън Ръсел прати сервис в аут. Атака на Алекс Грозданов в центъра и 5:3 за България. Цветан Соколов с успешна атака за 6:4. Георги Сеганов пусна технично и националите поведоха със 7:6. Дейвид Смит атакува в аут и България поведе с 3 точки при 9:6. Фантастично отиграване в атака на Алекс Николов - 10:6. Цветан Соколов атакува в аут и американците намалиха резултата до 9:10, а Николай Желязков взе прекъсване за „лъвовете“.

Соколов продължи наказателната си акция по правата от зона 2 за 11:9. Аспарух Аспарухов с успешна блокада срещу Аарън Ръсел и 12:9. Пайп на Алекс Николов даде преднина на България от 13:10. Двоен блок на Алекс Грозданов и Аспарух Аспарухов и 14:10, а Сперо веднага взе прекъсване за САЩ. България дръпна отново с 3 точки при 16:13. В края на гейма българите имаха сетбол при 24:22, но американците направиха четири поредни точки и затвориха срещата.