„Ход камикадзе“: Шолц не получи вот на доверие, проправяйки пътя за предсрочни избори

Загубата на вота обаче беше резултатът, който Шолц искаше
Германският канцлер Олаф Шолц загуби вота на доверие в парламента, проправяйки пътя за предсрочни избори на 23 февруари.
Шолц свика гласуването в понеделник и очакваше да го загуби, но изчисли, че предизвикването на предсрочни избори е най-добрият му шанс да съживи политическото многообразие на партията си, отбелязват агенциите.
Това се случва около два месеца след разпадането на трипартийното коалиционно правителство на Шолц, което остави изпадналия в затруднение канцлер да ръководи администрация на малцинството.
Преди гласуването в понеделник Шолц каза, че сега ще зависи от гласоподавателите да „определят политическия курс на страната“, като постави началото на това, което вероятно ще бъде ожесточена предизборна кампания.
Загубата на вота обаче беше резултатът, който Шолц искаше. Откакто трипартийна управляваща коалиция се разпадна през ноември, той разчиташе на подкрепата на опозиционните консерватори, за да приеме каквито и да било нови закони, което на практика превърна администрацията му в „правителство на подчинение“. Предвид закъсалата икономика на Германия и глобалните кризи, пред които е изправен Западът, залитането до насрочената дата на изборите през септември 2025 г. рискува да бъде възприето като безотговорно от електората, пише Би Би Си.
Социалдемократическата партия (SDP) на Шолц изостава силно в проучванията на общественото мнение, докато консервативният Християндемократически съюз (CDU) под ръководството на Фридрих Мерц изглежда е на път да се върне в правителството.
Откривайки дебата, Шолц днес заяви, че предсрочните избори са възможност да се определи нов курс за страната и призова за „мащабни“ инвестиции, особено в отбраната, докато Мерц обясни, че по-големият дълг ще бъде бреме за по-младите поколения и обеща намаляване на данъците.
Решението на Шолц да организира гласуване, което очакваше да загуби, за да разпусне собственото си правителство, беше описано като „ход камикадзе“ от германския таблоид „Билд“ - но като цяло това е единственият начин германското правителство да разпусне парламента и да предизвика предсрочни избори.
Този вот на доверие сам по себе си не е политическа криза: това е стандартен конституционен механизъм, който е използван от съвременните германски канцлери пет пъти досега за преодоляване на политическата безизходица.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/-hod-kamikadze-sholts-ne-poluc/