15 държави в ЕС, сред които и България, настояват ЕК да спре дезинформацията за 5G мрежите
Група държави от Общността, сред които и България настояват Европейската комисия спешно да разработи стратегия за противодействие на дезинформацията, свързана с 5G телекомуникационните мрежи, съобщи EURACTIV. Опасенията са, че блокът може да пропусне правно обвързващи цели за внедряване на нова инфраструктура.
Писмото, инициирано от Полша, е било изпратено до изпълнителната власт на ЕС в понеделник и e подписано от 15 държави-членки – Австрия, България, Хърватия, Чехия, Кипър, Естония, Финландия, Гърция, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Португалия, Словакия и Швеция.
Страните настояват за комуникационна стратегия за справяне с множеството теории на конспирацията в Европа, които са довели до палежи на телекомуникационни обекти.
Телекомуникационните оператори са регистрирали 140 нападения в цяла Европа между януари и юни, като повечето престъпления са били извършени във Великобритания и Холандия.
Писмото от понеделник призовава Комисията да намери решение на проблема, за да бъде реализирано бъдещото покритие на мрежата. Още повече, че в момента заради пандемията гражданите се нуждаят от високоскоростна свързаност.
"Свидетели сме на нарастваща активност на анти-5G движението в Европейския съюз", се казва в писмото, изпратено до заместник-председателите на Комисията Маргрете Вестагер и Вера Йоурова, както и до комисаря по вътрешния пазар Тиери Бретон.
"Бихме искали да подчертаем, че актовете на вандализъм срещу телекомуникационната инфраструктура и ескалиращата дезинформация за електромагнитните полета и 5G представляват не само заплаха за икономиката, но и възпрепятстват способността на Европейския съюз да изпълни амбициозните си цели", гласи още позицията.
Европейската комисия трябва да "приложи мерки, които се противопоставят на дезинформацията". Една от мерките е започването на кампания за повишаване на осведомеността. Така европейците ще бъдат убедени в ползите от внедряването на такива технологии.
"До края на годината ще има законово задължение във всички държави-членки да определят оператори на 5G честоти", е заявил наскоро представител на ЕС пред EURACTIV. "Така че, ако държава-членка не определи тези честоти, това ще наруши законодателството на ЕС."
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/15-darzhavi-v-es-sred-koito-i-balgariya-nastoyavat-ek-da-spre-dezinformatsiyata-za-5g-mrezhite/
Коментари (0)
Добави коментар