47% от германците подкрепят задължителната военна служба
Задължителната военна служба в Германия е отменена през юли 2011 година
След руската инвазия в Украйна близо половината германци подкрепят въвеждането отново на задължителна военна служба. Това сочат данните от проучване, публикувано днес от Института за изследване на общественото мнение „Инса“ за списание „Фокус“, информират германските медии.
То е проведено на 1 и 2 март и в него са взели участие над 1000 души. Според проучването 47% от анкетираните подкрепят въвеждането на задължителна военна служба в страната. В същото време 34% от запитаните са на противоположното мнение. Други 19% от германците нямат мнение по въпроса.
Задължителната военна служба в Германия е отменена през юли 2011 година след 55 година. Оттогава Бундесверът се превърна в професионална армия.
На фона на събитията в Украйна обаче в Германия се възобнови дебатът относно необходимостта от въвеждане на задължителна военна повинност. Редица политици смятат, че подобна стъпка е необходима при сегашните обстоятелства, докато други са категорично против.
На 27 февруари германският министър на отбраната Кристин Ламбрехт заяви в ефира на телевизионния канал ARD, че не смята за необходимо да се въвежда задължителна военна служба. Според нея това „ще бъде голяма реформа, ще трябва да се изяснят много правни въпроси“. Генералният инспектор на Бундесвера Еберхард Цорн, също се изказа против мярката.
Данни от изследване на ARD - „Deutschlandtrend“ сочат, че повече от половината германци подкрепят плана на федералното правителство да инвестира значително повече средства в отбрана.
Според проучването най-малко 69 процента от анкетираните казват, че увеличението на годишните разходи за отбрана до поне два процента от брутния вътрешен продукт е правилно. 19 процента казват, че увеличението на разходите за отбрана е погрешно. Създаването на специален фонд от 100 милиарда евро за Бундесвера е правилно за 65 процента от германците, както WDR обяви вчера.
Почти половината от германците (47 процента) заявяват, че отношението им към по-висок бюджет за отбрана се е променило след началото на войната в Украйна. Краткосрочното разполагане на допълнителни части на Бундесвера на източния фланг на НАТО също е подкрепено от мнозинство (68 процента), за разлика от 2014 година след анексирането на Крим (21 процента).
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/47-ot-germantsite-podkrepyat-zadalzhitelnata-voenna-sluzhba/