9 страни-членки с повече евродепутати на изборите догодина
Испания и Нидерландия ще имат с по двама повече свои представители
Испания, Нидерландия, Австрия, Дания, Финландия, Словакия, Ирландия, Словения и Латвия ще изберат допълнителни членове на ЕП през следващата година, съобщава пресслужбата на ЕП.
Парламентът прие предложението за своя състав, с което се цели увеличаване на броя на местата с 11 до общо 716 преди европейските избори през юни 2024 г.
Отразявайки демографските промени в ЕС след изборите през 2019 г., в одобрения в четвъртък доклад се иска допълнителните места да бъдат разпределени, както следва:
Испания +2 [61]
Нидерландия +2 [31]
Австрия +1 [20]
Дания +1 [15]
Финландия +1 [15]
Словакия +1 [15]
Ирландия +1 [14]
Словения +1 [9]
Латвия +1 [9]
Предложението за решение на Европейския съвет беше прието с 316 гласа "за", 169 гласа "против" и 67 гласа "въздържал се". Резолюцията, придружаваща предложението, беше одобрена с 312 гласа "за", 201 гласа "против" и 44 гласа "въздържал се".
Сега предстои Европейският съвет да приеме решение с единодушие, което след това ще изисква съгласието на Парламента. Членовете на ЕП подчертават, че е необходимо да се действа бързо, за да се даде на държавите членки време да направят необходимите промени преди гласуванията през следващата година, затова молят да бъдат незабавно информирани, ако Европейският съвет възнамерява да се отклони от внесеното предложение.
Съдокладчикът Лорант Винце (ЕНП, Румъния) коментира: „От многобройните предложения за разпределение на местата, които разгледахме, днес Парламентът запази първоначалната си позиция. Нашето решение е балансирано и най-малко нарушава съществуващия баланс в представителството на гражданите. С него се добавя минималният брой места, необходим за спазване на стриктното тълкуване на принципа на дегресивната пропорционалност, и то само когато увеличението е обективно обосновано, без да се налага да се прибягва до съкращения. Убеден съм, че той ще бъде одобрен единодушно от Европейския съвет“.
Сандро Гоци (Renew, Франция) заяви: „Това е важна стъпка към една по-справедлива Европа. Съставът на Парламента върви ръка за ръка с новото европейско избирателно право. И двете са от ключово значение за постигането на избори през 2024 г., които да са едновременно по-европейски и по-представителни. Призоваваме Съветът да ускори преговорите с оглед на разпределянето на 28 транснационални места в общоевропейски избирателен район и се надяваме, че окончателното решение, което ще се нуждае от нашето съгласие, ще отчита по-добре демографското развитие, и то по по-пропорционален начин."
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/9-strani-chlenki-s-poveche-evr/