Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Анализ и паралел: Тайван изучава войната в Украйна за евентуална битка с Китай

Свят

Анализ и паралел: Тайван изучава войната в Украйна за евентуална битка с Китай

Анализ и паралел: Тайван изучава войната в Украйна за евентуална битка с Китай - Tribune.bg
Снимка:

Разликите между Тайпе и Киев са големи, дори погледнато географски

Военни стратези на Тайван изучават нахлуването на Русия в Украйна и съпротивата на страната, в случай че съседен Китай някога изпълни заплахата си да ги превземе със сила, пише Ройтерс в анализ. Тайпе повиши нивото си на тревога, вяпри че към момента не се съобщава за необичайна дейност на военните в Китай, които разглеждат острова като своя собствена територия.

Използването на ракети от Русия, както и тактически добре обмислената съпротива на Украйна се наблюдават внимателно в кръговете на сигурността в Тайван. Президентът подкрепя идеята за „асиметрична война” с по-мобилни и трудни за атакуване мишени, например с ракети, монтирани в превозни средства.

Ма Ченг-Кун, директор на Института по китайски военни въпроси в Тайванския университет за национална отбрана, каза, че Украйна е използвала същата концепция с мобилни оръжия, за да спре руските сили.

„Войските на Украйна използват пълноценно асиметричната война, много ефективно и засега успешно задържат настъплението на Русия“, добави Ма, който е правителствен съветник по политиката на Китай.

„От представянето на Украйна можем да бъдем още по-уверени в нашето собствено”, допълни той. Тайван разработва ракети, които могат да достигнат далеч в Китай.

Миналата седмица министерството на отбраната заяви, че планира да  удвои годишния си капацитет за производство до близо 500 тази година, включително модернизираната версия на ракетата Hsiung Feng IIE, ракетата за наземна атака Hsiung Sheng с по-дълъг обсег, която твърдят военни експерти е в състояние да поразява цели по-навътре в Китай.

Министерството на отбраната на Тайван казва, че следи международната сигурност и че работи усилено за"подобряване на въоръженията и бойните способности на националната отбрана през цялото време, но че военните не са провокативни.

Има обаче големи разлики между позициите на Тайван и Украйна.

Правителството на Тайван многократно изтъква, например, естествената бариера на Тайванския проток, която го отделя от Китай. А Украйна има дълга сухопътна граница с Русия.

Стратезите казват, че Тайван също може лесно да открие признаци на китайски военни движения и да се подготви за нахлуване, в което Китай ще трябва да мобилизира стотици хиляди войници и оборудване като кораби, които лесно могат да бъдат поразени от тайвански ракети.

На заден план се очертава постоянният дебат - на който се поставя нов фокус от войната в Украйна - за това дали американските сили ще се притекат на помощ на Тайван в случай на китайско нападение, пише агенция Ройтерс.

Ло Чих-ченг, старши депутат от управляващата Демократическа прогресивна партия, който е в парламентарната комисия по отбрана и външни работи, каза, че изпращането на екип от висши бивши служители в Тайван миналата седмица от администрацията на Байдън трябва да разсее съмненията, че на САЩ не може да се разчита.

Тайван, основен производител на полупроводници, се надява, че географското му значение и значението на веригата за доставки го прави различен от Украйна. Но администрацията на Байдън, която многократно изключва изпращането на войски в Украйна, предизвика безпокойство у някои кргове в Тайван.

„Хората в Тайван наистина ли мислят сега, че Западът и Съединените щати все пак ще дойдат да ни спасят?“ каза Чао Чиен-мин, бивш заместник-ръководител на Съвета по въпросите на континенталната част на Тайван, сега в Тайванския китайски културен университет.

Вчера шефът на ЦРУ Уилям Бърнс беше попитан дали смята, че може да има място за по-продуктивен разговор между САЩ и Китай относно Тайван, като се имат предвид икономическите щети, които Русия претърпя след нахлуването в Украйна. Той каза, че не.

„Бих казал само аналитично, не бих подценил президента Си и решимостта на китайското ръководство по отношение на Тайван“, каза той. „Мисля че те са били до известна степен изненадани и обезпокоени от това, което са видели в Украйна през последните 12 дни, всичко от силата на реакцията на Запада до начина, по който украинците са се съпротивлявали ожесточено“, той добави.

Бърнс каза, че вярва, че е имало „влияние върху китайското предвиждане по отношение на Тайван и на което очевидно ще продължим да обръщаме внимателно внимание“, но не даде подробности.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети