Анализатори: Пригожин е миналото на Путин, интригата е повече политическа
Ако вземат главата на Пригожин, какво става с този октопод, той е милиардер, попита Чуков
Предварителен сценарий видя в развоя на събитията в Русия Валерий Тодоров кореспондент на БНР и БНТ в Москва пред бТВ. По думите му е било ясно, е няма да има сражения, но въпросът е бил как ще се развие политически ситуацията.
„Ясно е, че от тук нататък политическото бъдеще на част от военния елит няма да е розово. Този метеж и тази интрига очевидно има за цел да предизвика реакция в руското общество и елита на Кремъл. Бързата развръзка подсказва че тепърва ще наблюдаваме последствията от този акт. Ясно е, че армията 25 хиляди човека няма да стои в Беларус“, уверен е експертът.
Другият анализатор в студиото - Владимир Чуков пък сравни Русия със Судан - държавната власт създава частна милиция, която трябва да свърши мръсни дела.
„Официалната власт казва на шефа на милицията вземи да се включиш в армията само че той е много влиятелен и надига глава. Това е разликата обаче. Под краката на Пригожин има империя“, коментира Чуков.
Според цитирано от него интервю в норвежки вестник „Вагнер“ има в 31 държави по света, което е 1/ 6 от страните членки на ООН.
„Завистта не само на военните, но и на дипломатите направиха този сценарий. „Вагнер“ са тези, които успяват да вършат работата на дипломатите по-добре, това се отразява в тъй наречения елит. Ако вземат главата на Пригожин, какво става с този октопод, той е милиардер“, попита Чуков.
Валерий Тодоров обясни, че в руското съзнание представата за Пригожин е разделена – „той е герой независимо, че е противник на руската власт“. Двамата с Путин имат един и същи подход
„Путин, влизайки във властта се рафинира, стана по- елегантен, започна да говори по цивилизовано. Пригожин е миналото на Путин“, заяви Чуков.
И двамата анализатори бяха категорични, че присъствието на Пригожин не е само военно, икономическо, но и политическо.
„Нормално е човек като Пригожин да помисли какво от тази война може да се изтъргува. Пригожин казва онова, което всички виждат – в армията влизат все по-необучени хора, млади хора и липсват оръжия. Докато в негово лице се вижда една подготвена сила, която не цени човешкия живот. Железният му юмрук показва имидж, който да има претенции към военното ръководство в Русия“, коментира кореспондентът на БНР и БНТ.
„Сегашната руска армия е прототип на колониална армия. Френската армия през Първата световна война така се подрежда – тези, които трябва да бъдат убити се пускат най-отпред“, обясни Чуков и добави, че именно това стои в основата на спора между Пригожин и Рамзан Кадиров.
Анализаторът смета, че ако военният министър на Русия Сергей Шойгу и началникът на Генералния щаб на въоръжените сили Валерий Герасимов се върнат на старите си места и все едно нищо не е било, значи вероятността Пригожин да бъде убит е голяма.
„Ако си спомним че Русия е била империя, ненужните които пречат се отстраняват физически, въпросът е кои ще се окажат на пътя на новата политическа перспектива по време на войната или след нея“, заключи Валерий Тодоров.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/analizatori-prigozhin-e-minalo/