Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Антонио Гутериш иска втори мандат начело на ООН

Свят

Антонио Гутериш иска втори мандат начело на ООН

Антонио Гутериш иска втори мандат начело на ООН - Tribune.bg
Снимка:

Антонио Гутериш обяви в писмо до председателя на Съвета за сигурност на ООН, че се номинира за втори мандат като генерален секретар на ООН. Първият петгодишен мандат на 71-годишния Гутериш изтича в края на 2021 година. „Поради факта, че първият ми мандат като генерален секретар на ООН изтича в края на тази година, искам да ви информирам, че съм готов да изслужа втори мандат като генерален секретар на ООН, ако такава е волята на държавите-членки“, гласи документ, копие от който е на разположение на ТАСС.

„От момента, в който встъпих в длъжност, за мен беше чест да работя по реформиране на ООН, като се вземат предвид интересите на страните членки, защита на достойнството и благосъстоянието на хората и осигуряване на устойчивост в развитието на нашата планета за бъдещите поколения“, каза настоящият ръководител на ООН.

„За мен ще бъде чест да продължа да служа на организацията в преследване на нейните благородни цели“, заключи Гутериш.

Генералният секретар се избира за петгодишен мандат с възможност за преизбиране. Няма ограничение за броя на мандатите, но досега никой не е заемал този пост повече от 10 години. В съответствие с установената практика, ръководителят на ООН не се избира измежду представителите на постоянните членове на Съвета за сигурност (САЩ, Русия, Франция, Великобритания, Китай).

При създаването на ООН се предполагаше, че изборът на генерален секретар на организацията ще се проведе чрез закрито гласуване на Общото събрание (ОС) с обикновено или квалифицирано мнозинство от 2/3 от гласовете. На практика обаче ОС одобрява кандидата, препоръчан от Съвета за сигурност, чрез акламация, т.е. с единодушно одобрение - публично и без гласуване, което често предизвиква критики поради липса на прозрачност. На 11 септември 2015 г. ОС одобри нови препоръки за провеждане на избори, включително отхвърляне на принципа на географска ротация, номиниране на голям брой кандидати, тяхното участие в открити дебати, както и широко обсъждане на кандидат-програмите в рамките на организацията. Въпреки тези нововъведения самата избирателна процедура не се е променила.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети