Балотаж на президентските избори в РС Македония. Застрашен ли е европейският път на съседите ни?
Държавният глава на РС Македония ще бъде избран на балотажа на 8 май, след като на първия тур вчера никой от фаворите не събра 50% плюс един гласа. Но разлика между първите двама е толкова голяма, че трасира и резултата от балотажа, който се очертава антибългарски и срещу конституционната промяна за вписването на българите като държавнотворен фактор.
Начело след първия тур е Гордана Силяновска-Давкова, кандидатката на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. За нея са гласували 354 603 избиратели или 40,20% от участвалите във вота, показват окончателните данни. Втори е действащият държавен глава и кандидат на управлявалата доскоро партия СДСМ Стево Пендаровски, събрал 176 364 гласа или 19,99 на сто. Именно те отиват на балотаж на 8 май.
Двамата бяха съперници и на президентските избори през 2019 г., когато на балотажа победи Пендаровски.
Трети е албанският кандидат и доскорошен външен министър Буяр Османи, представител на най-голямата албанска партия Демократичен съюз за интеграция (ДСИ), която често бе коалиционен партньор в управленията досега. За него са гласували 117 968 души или 13,37 на сто. Следва другия албански кандидат Арбен Таравари, който представлява опозиционен албански блок. Той е събрал 82 362 гласа или 9,34 на сто. Максим Димитриевски от партията ЗНАМ е предпочетен от 78 836 избиратели или 8,94 на сто, а кандидатката на Левицата Биляна Ванковска– от 40 252 гласоподаватели или 4,56 на сто. Седмият кандидат Стевчо Якимовски от партията ГРОМ има под един процент гласове.
Предложението на конституционни промени като условия за евроинтеграцията на РС Македония се подкрепя от Пендаровски и от двамата албански кандидати.
Останалите кандидати са против френското предложение за конституционни промени.
Но Пендаровси има два пъти по-малко гласове от фаворитката Гордана Силяновска-Давкова. Тази разлика се увеличава и става трудно преодолима, ако към сметката на фаворитката се добавят и гласовете на Максим Димитервски и Биляна Ванковска, които със сигурност ще призоват електората си да гласува на втория тур за Силяновса-Давкова.
Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ е твърдо против и Договора за приятелство с България от 2017 г. и в рамките на тазгодишната предизборна кампания неотклонно следваше антибългарската политическа линия. Впрочем през годините Силяновса-Давкова се показа като върл противник и на Преспанското споразумение между Македония и Гърция, с което беше решен спора за името на Република Македония, а Атина подкрепи Скопие за НАТО и ЕС.
Що се отнася до ВМРО-ДПМНЕ, която я номинира за президентския пост, но тази партия отказва да отстъпи, заявявайки, че всякакви конституционни промени могат да бъдат направени след присъединяването на Северна Македония към ЕС – позиция, която няма как да удовлетвори страната ни.
„Това е началото на едно ново време“, каза Силяновска-Давкова в централата на ВМРО-ДПМНЕ след вота. "Гордея се с гражданите, не само с тези, които гласуваха за мен, особено се гордея с членовете на ВМРО-ДПМНЕ за тяхната подкрепа.. Ще се отнасям с уважение към опонента си. Не трябва да хвърляме сянка върху случилото се днес. Трябва да убедим гражданите, че си струва да участваме в избори. Без гражданите няма горда Македония. Македония трябва да бъде твоя, моя, наша“, каза тя. Силяновска изпреварва Пендаровски със 178 359 гласа.
„Очаквахме по-малко, но утре е нов ден, отбеляза на свой ред Стево Пендаровски. Започваме със срещи с гражданите. Започваме от нулата. Имаше седем кандидати и това е една от причините да се раздвоят гласовете. Насърчавам гражданите, които не излязоха, да участват във втори тур. Много от тях не излязоха на първия, знаейки, че решението се взима на втория. Очаквам на втори тур значително по-голям брой граждани, които да припознаят моята концепция. Няма да търся споразумение с нито един опонент за механично прехвърляне на гласове на втори тур. Никога не съм правил такива договорки“, категоричен бе Пендаровски.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/balotazh-na-prezidentskite-izb/