Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Байдън полага клетва, Тръмп отсъства: Всичко за инаугурацията

Свят

Байдън полага клетва, Тръмп отсъства: Всичко за инаугурацията

Байдън полага клетва, Тръмп отсъства: Всичко за инаугурацията - Tribune.bg
Снимка:

Днес по обяд американско време САЩ ще има нов президент. След 11:30 местно време (18:30 българско) Джо Байдън ще се закълне като 46-ия президент на Съединените щати. Най-големият отсъстващ от церемонията ще бъде неговият предшественик Доналд Тръмп.

Какво още трябва да знаете за церемонията и новата американска администрация?

Очаква се церемонията по встъпване да е доста нетрадиционна

Пандемията и отказа на Доналд Тръмп да участва в церемонията са на път да прекъснат стара традиция. Отлага се парада по случай встъпването в длъжност на следващия държавен глава. Продължаващото традиционно около два часа шествие винаги се е провеждало с десетки хиляди хора публика на живо и милиони пред телевизорите. Днес телевизиите ще излъчат вместо това виртуална версия на парада, в която музиканти, танцьори и други артисти ще участват във видео формат.

Байдън ще пътува с кортеж до Капитолия, където церемонията започва в 11:00 ч. местно време.

Клетва зад блокади

Целият Вашингтон е затворен в сряда. Има опасения, че привърженици на Тръмп ще се върнат на протест и ще се опитат да осуетят церемонията, което според службите поражда „загриженост за безопасността на Байдън, Камала Харис и други високопоставени лица, присъстващи на церемонията на открито“. Само членовете на 117-ия Конгрес ще могат да бъдат на Капитолийския хълм и всеки от тях ще може да покани по един гост. По-рано бе издадено и предупреждение за намаляване на броя на акредитираните журналисти, които да отразят събитието.

Във Вашингтон има по-голяма концентрация на американски военни, отколкото е контингентът в Ирак и Афганистан – вероятно над 25 000. На няколко пресечки от площадката за церемонията по встъпване в длъжност пред западната фасада на Капитолия са издигнати масивни железни и бетонни прегради.

13 станции на метрото са затворени.

Първа клетва ще положи вицепрезидентът

Байдън ще положи клетва след тази на новоизбраният вицепрезидент Камала Харис, след което ще произнесе встъпителната си реч, по време на която се очаква да очертае визията си за справяне с многобройните кризи в Америка и да представи плана си за „по-добро изграждане на бъдещето“.

Байдън трябва да подпише първите си изпълнителни заповеди малко след пристигането си в Белия дом.

Тръмп няма да присъства, Майк Пенс – да

Доналд Тръмп планира да отлети от Белия дом с хеликоптер малко преди встъпването в длъжност на демократа Джоузеф Байдън. Той ще лети до Флорида с Air Force One, като по този начин ще пропусне всички официални церемонии в столицата.

Тръмп ще проведе своя прощална церемония – военен парад и сбогуване със сътрудници, настоящи и бивши служители в неговата администрация. В поканите, изпратени от Белия дом, се посочва, че церемонията ще се състои в 8:00 сутринта. Гостите трябва да пристигнат до 7:15 сутринта и да не носят със себе си огнестрелни оръжия, боеприпаси, експлозиви, лазери или пистолети-играчки.

Настоящият вицепрезидент Майк Пенс обаче ще присъства на церемонията на Байдън.

„Празнуваща Америка“

Байдън и Харис ще изнесат реч пред паметника на Линкълн, в чест на 400 000 души, починали от COVID-19 в Америка. Малко след това актьорът Том Ханкс ще бъде домакин на шоу, наречено „Празнуваща Америка“, което ще бъде излъчено от всички големи американски мрежи. Джон Бон Джоуви, „Фу Файтърс“, Джон Леджънд, Деми Ловато, Брус Спрингстийн, Джъстин Тимбърлейк и Луис Фонси са сред гостите, които се очаква да се представят. На церемонията ще пеят Лейди Гага, която ще изпълни националния химн, и Дженифър Лопес.

Екипът на Байдън

„Ню Йорк мегъзин” представи списък на тези, които ще се присъединят към изпълнителната власт в САЩ, ако номинираните преминат през одобрение в Сената.

Началник на кабинета на Белия дом: Рон Клейн

Първата заповед за работа на Байдън беше да назначи началник на кабинета, за да не се затрудняват процесите на проверка и преход, изправен пред невъздържаността на Тръмп. Началник на кабинета на Джо Байдън, когато той беше вицепрезидент, Рон Клейн също беше координатор в администрацията на Обама за действия срещу избухването на Ебола през 2014 и 2015 г.

Директор на ЦРУ: Уилям Бърнс

Уилям Бърнс, президент на Фондация „Карнеги за международен мир“ и дипломат от кариерата в продължение на повече от три десетилетия, е избраният от Байдън да оглави ЦРУ. Ако бъде потвърден, Бърнс ще бъде първият дипломат от кариерата, който ще ръководи агенцията.

Министър на финансите: Джанет Йелън

Йелън ще бъде не само първата жена, която ще ръководи финансовото ведомство, но и „първият човек, оглавявал министерството на финансите, централната банка и Съвета на икономическите съветници на Белия дом“, трите най-мощни икономически позиции в САЩ. През последните месеци Йелън изрази готовност да използва фискални мерки, за да стимулира икономическото възстановяване в държава с процент на бедност над 11 процента.

Главен прокурор: Мерик Гарланд

Мерик Гарланд, чиято номинация за Върховния съд беше блокирана от Мич Макконъл през 2015 г., най-накрая ще получи своя миг пред Сената. На 6 януари Politico съобщи, че съдията ще бъде номиниран за ръководител на министерството на правосъдието.

Министър на отбраната: Лойд Остин

Остин е генерал с четири звезди, пенсиониран от армията през 2016 г. В допълнение към потвърждението от Сената, Остин, който е служил в борда на Raytheon, ще се нуждае от разрешение от Конгреса, което да анулира седемгодишния период на изчакване между активната служба и пост в правителството.

Държавен секретар: Антъни Блинкен

Съветник на Байдън по националната сигурност, когато беше вицепрезидент и заместник-държавен секретар при президента Обама от 2015 до 2017 г., номинацията на Блинкен предполага връщане към многостранността на администрацията на Обама.

Специален президентски пратеник за климата: Джон Кери

Нова роля в кабинета, от която позиция бившият държавен секретар „ще убеждава скептичните световни лидери, опарили се от враждебността на администрацията на Тръмп към науката за климата, че Съединените щати са готови да възобновят лидерската си роля ”.

Секретар на вътрешните работи: Деб Хааланд

Това ще е първият коренен жител на Америка, ръководил ведомството, който определя политиката за федералните природни ресурси, както и за племенните земи.

Секретар по вътрешната сигурност: Алехандро Майоркас

Това ще е първият латиноамериканец и първият имигрант, заемал този пост. Като директор на Службите за гражданство и имиграция на САЩ при Обама - роля, която той заемаше преди да стане заместник-секретар на МВС - Майоркас, който е роден в Хавана, ръководи изпълнението на програмата DACA, политика, която Байдън е декларирал намерението си да възстанови.

Съветник по националната сигурност: Джейк Съливан

Джейк Съливан, който беше съветник на Байдън по националната сигурност, когато беше вицепрезидент, ще служи като съветник по националната сигурност в новата администрация.

Главен медицински съветник по COVID-19: д-р Антъни Фаучи

Най-известният член на настоящия екип на федералното правителство за борба с пандемията ще продължи да съветва Байдън. Екипът по прехода обяви на 7 декември, че Фаучи ще продължи да изпълнява ролята си на директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести, длъжност, която заема от 1984 г., в допълнение към това, че е и „главен медицински съветник по COVID-19 на президента“ в администрацията на Байдън.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети