Безводие, мръсен въздух, свличане на почвата: Иран може да премести столицата си от Техеран
Столицата на Иран трябва да бъде преместена от Техеран в град по-близо до южното крайбрежие, каза президентът Масуд Пезешкиан.
Пезешкиан, който встъпи в длъжност през юли, коментира, че е безсмислено да продължава да се развива Техеран поради многобройните трудности, пред които е изправен градът.
Сегашната столица е измъчвана от „недостиг на вода, слягане на земята и замърсяване на въздуха“, наред с други неща, каза той, цитиран от новинарското издание Javan Online.
„Техеран като столица на страната е изправен пред проблеми, на които нямаме решение“, призна президентът, казвайки, че най-добрият изход би бил „преместването на политическия и икономически център на страната“.
Простото казване на жителите, че трябва да се изнесат от Техеран, няма да проработи и правителството „първо трябва да си тръгнем сами, така че хората да ни последват“, твърди Пезешкиан.
Има и икономически причини за намирането на нова столица по-близо до Персийския залив, през който минават ключови търговски пътища, подчерта той.
„По-нататъшното развитие на страната е невъзможно при продължаване на сегашната тенденция, когато ние пренасяме ресурсите от южната част на страната и морето в центъра, превръщаме ги в продукти там и ги изпращаме обратно на юг за износ“, - аргументира се президентът.
Подобно състояние на нещата „силно обезценява и намалява конкурентоспособността ни и ние нямаме друг избор, освен да преместим икономическия и политически център на страната на юг и по-близо до морето“, настоя той.
Техеран, който е столица на Иран от 1786 г., се намира в северната част на страната, на 100 км от Каспийско море. Градът е дом на 9,4 милиона души, с още 16,8 милиона в околията, което прави Техеран най-големият град в Иран и Западна Азия и вторият по големина столичен район в Близкия изток след Кайро.
Не за първи път иранските власти предлагат преместване на столицата от Техеран. Подобни предложения бяха направени по време на мандата на президента Махмуд Ахмадинеджад между 2005 и 2013 г. Тогава парламентът гласува за създаването на специален съвет, който да търси заместник. Окончателното решение за прехвърляне на капитала обаче така и не беше взето.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/bezvodie-mrasen-vazduh-svlicha/