Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Би Би Си: Руска военноморска база в Абхазия поражда опасения от въвличане на Грузия във войната с Украйна

Свят

Би Би Си: Руска военноморска база в Абхазия поражда опасения от въвличане на Грузия във войната с Украйна

Би Би Си: Руска военноморска база в Абхазия поражда опасения от въвличане на Грузия във войната с Украйна - Tribune.bg
Снимка:

В началото на ноември 50 депутати от грузинската опозиция се обърнаха към страните-членки на НАТО и ЕС, призовавайки за единна позиция срещу плана на Русия да създаде постоянна военноморска база в отцепилата се грузинска област Абхазия, пише Би Би Си. Плановете на Кремъл породиха опасения, че базата може да въвлече Грузия, която се надява да се присъедини към ЕС, във войната на Русия в Украйна и да навреди на собствените планове на Тбилиси за пристанище на Черно море. „Ние единодушно и твърдо осъждаме руската окупация, милитаризация и други действия, насочени към анексиране на окупираните региони на Грузия, нов израз на което е откриването на постоянна руска военноморска база в пристанището Очамчире“, се казва в изявлението на депутатите.

Седмици по-рано фактическият лидер на Абхазия Аслан Бжания потвърди, че е подписано споразумение с Кремъл за постоянна военноморска база в черноморското пристанище Очамчире. Абхазия е международно призната като част от Грузия, но е под контрола на руски и сепаратистки сили от 90-те години на миналия век, напомня британското издание.

Външното министерство на Грузия осъди плана на Русия като „грубо нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Грузия“, въпреки че властите в Тбилиси омаловажават значението на постоянната военноморска база. „Дори и да започнат да строят базата в Очамчир, това ще им отнеме поне три години“, каза Николоз Самхарадзе, ръководител на Комитета по външни отношения на Грузия. „Ние сме съсредоточени върху непосредствените заплахи, а не върху заплахите, които могат да дойдат в бъдеще.

Той обяснява, че правителството е по-фокусирано върху грузински граждани, убити или отвлечени от руските сили близо до окупационната линия, която разделя Грузия от нейните отцепнически територии Абхазия и Южна Осетия.

„Не наблюдаваме никакви движения за започване на строителство в Очамчире.

Би Би Си обаче показва сателитни изображения, които доказват нови строителни дейности в пристанището след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Според администрацията на Абхазия тази работа означава, че Очамчире вече може да приема по-големи товарни кораби с водоизместимост до 13 000 тона.

Украинската разузнавателна агенция обаче твърди, че целта е да се даде възможност на бойните кораби от Черноморския флот на Русия да използват Очамчире като безопасно пристанище. Ако Русия използва Очамчире, за да атакува Украйна или ако Украйна избере да насочи руски военноморски лодки там, тогава Грузия ще стане страна във войната, казва Натия Сескурия от Royal United Services Institute.

„Ако Путин има нужда Грузия да бъде въвлечена в тази война, той ще го направи, ако е в негов интерес и има всички възможности да окаже натиск върху Грузия, за съжаление“, каза тя. Това не само допринася за страховете на Грузия да не бъдат въвлечени във войната, но има опасения, че собствените планове на Тбилиси за мега-инфраструктурен проект на брега на Черно море могат да бъдат възпрепятствани.

Дълбоководното пристанище в Анаклия е най-близкият грузински град до контролираната от Русия Абхазия. Проектът се смята за жизненоважен за стимулиране на търговията по така наречения Среден коридор, най-бързият маршрут за доставка на товари между Азия и Европа.

Маршрутът избягва използването на Русия като сухопътен проводник и Световната банка е изчислила, че може да намали наполовина времето за пътуване и да утрои търговските обеми до 2030 г. Кремъл отдавна се противопоставя на това като проект на САЩ, а руският външен министър Сергей Лавров заяви, че подводниците на американския флот ще могат да акостират там. Но докато Грузия има като цяло проевропейско население, нейното правителство има сложни отношения с Москва, коментира още Би Би Си.

През 2020 г. грузинското правителство анулира договор за изграждане на дълбоководното пристанище, който беше възложен на консорциум, подкрепян от западни банки и инвеститори.

Мамука Хазарадзе, който ръководи първоначалния Консорциум за развитие на Анаклия, казва, че правителството в Тбилиси е спряло развитието на пристанището, за да успокои Москва.

„Най-големият проблем, който имаме с това правителство е, че те обслужват руските интереси, защото Анаклия не е в интерес на Русия да бъде построена“, каза той. Доказателство за това е руската база, построена само на 30 км нагоре по брега на Черно море.

Правителството на Грузия настоява, че планът за дълбоководно пристанище ще бъде възобновен и печелившата оферта ще бъде обявена скоро.

Николоз Самхарадзе, който председателства парламентарната комисия по външни работи, заявява, че обвиненията, че правителството му е проруско, са „абсурдни“. „Как, за Бога, проруско правителство може да подпише споразумение за асоцииране с Европейския съюз, да получи безвизов режим с Европейския съюз и статут на кандидат за Европейския съюз?“ пита Самхарадзе. Той добави, че Русия използва Очамчире, за да заплаши Грузия заради амбициите ѝ да се присъедини към ЕС.

Очаква се окончателно решение относно кандидатурата на Грузия за статут на кандидатка за членство в ЕС от европейските лидери на срещата на върха през декември тази седмица.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети