Чехия свиква спешна среща на енергийните министри в ЕС
Министрите на енергетиката на страните членки на Европейския съюз ще се съберат на извънредно заседание на 9 септември, обяви чешкото председателство на Съюза. Премиерът на Чехия Петър Фиала заяви, че решението как да бъдат удържани галопиращите цени на енергията трябва да бъде на общоевропейско ниво, пише БНР.
Очаква се Чехия да предложи да бъде въведен таван на цените на природния газ, който се използва за производство на електроенергия. Не се изключва и вариантът за пряка намеса на пазарите.
За налагане на таван на цените на енергията и прекратяване на обвързаността между цените на тока природния газ се обяви първо италианският премиер Марио Драги, а вчера и австрийският канцлер Карл Нехамер каза, че тази лудост трябва да спре.
Чешкият премиер Фиала предупреди, че Европа трябва да е готова за възможността да не бъдат възобновени доставките на руски газ по „Северен поток”, който спира работа от 31 август до 2 септември за профилактика.
„Определено е проблематично да включим енергията в 7-ия пакет санкции, защото има правило, което се спазва - наказателните мерки трябва да имат по-голям ефект върху Русия, отколкото върху държавите, които ги налагат. Има държави в Европа, които не могат да се отърват от енергийната зависимост от Русия, дори и да работят усилено за това. Трябва да имаме това предвид”.
На енергийна конференция в Норвегия изпълнителният директор на Международната агенция за енергетика Фатих Бирол заяви, че Русия вероятно ще започне да изгаря по-големи количества природен газ през следващите месеци, тъй като хранилищата ѝ вече са пълни.
Въпреки предупрежденията, че „Газпром” не е надежден доставчик Унгария води преговори за второ за годината увеличение на доставките на руско синьо гориво през „Турски поток”. Миналия месец Унгария договори допълнителни 700 милиона кубически метра от Русия. Днес външният министър Петер Сиярто заяви:
„Харесва ви или не - продължаваме преговорите с руснаците за увеличаване на газовите доставки за Унгария”.
В Германия цените за електроенергията за 2023 година за първи път надвишиха 1000 евро за мегаватчас, а компанията „Унипер” - най-големият доставчик на газ в страната, поиска още 4 милиарда евро финансова помощ от правителството. Така общата сума, която Германия ще плати, за да спаси „Унипер” от потъване, е 19 милиарда евро.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/chehiya-svikva-speshna-sreshta-na-energiynite-ministri-v-es/