Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Черно море позеленя край Одеса заради замърсяването от „Каховка“

Свят

Черно море позеленя край Одеса заради замърсяването от „Каховка“

Черно море позеленя край Одеса заради замърсяването от Каховка - Tribune.bg

Зелени води край Одеса заради прелелите води на язовир „Каховка“. След взривяването на язовирната стена водите заляха огромни територии и завлякоха отпадъци и опасни вещества към  Черно море.

Засега замърсяването е концентрирано в морските води край Одеса, но опасенията са, че може да достигне по-широк периметър, включително в по-ниска концентрация и до България.

В момента, около делтата на Днепър в Черно море се е оформила т.нар. ‚циркулационна клетка“ - завихряне на водите, което ги задържа в Одеския залив, обяснява директорът на Института по океанология към БАН доц. Николай Вълчев, цитиран от „Свободна Европа“.

Той посочи, че замърсяването не се разпространява в права линия. Ако продължи да бъде захванато към брега, процесът на разпространение в посока Румъния и България ще бъде много бавен. Колкото повече се движи и смесва с морската вода, толкова повече замърсяването ще се разрежда.

„Проблем ще е, ако замърсяването влезе в основното черноморско течение, което е струйно и обхваща цялото Черно море“, коментира ученият, според когото към момента това е слабо вероятно.

Водата в Днепър е замърсена 28 хиляди пъти повече от нормалното, обяви украинският министър на здравеопазването Виктор Ляшко.

„Ако човек влезе в такава вода, има опасност от заболяване. Мониторингът на качеството на водата във водоснабдителната мрежа е затегнат, за да не се пропусне огнище“, предупреди министърът всички украинци.

В Херсонска, Николаевска и Одеска области плуването и риболовът ще бъдат забранени от 19 юни поради значителното влошаване на параметрите на речната и морската вода. Това съобщи на брифинг главният лекар Игор Кузин.

В същото време епидемичната ситуация в Украйна е стабилна и няма огнища на инфекциозни заболявания, увери Кузин. В Одеска област обаче, според него, „ситуацията е доста рискована“.

В България три допълнителни пункта по крайбрежието ще следят за потенциален риск от замърсяване при различните течения, като те ще измерват и допълнителни показатели, съобщиха от Министерството на околната среда и водите в четвъртък.

През тази година няма да се затвори нито един плаж заради замърсяване, увери министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков пред бТВ в четвъртък вечерта. Той също каза, че няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море и че солената морска вода не е благоприятна среда за разпространението на замърсяване.

„Ако има замърсяване от тежки метали, те се утаяват далеч преди да стигнат нашето крайбрежие, а те са опасните и те могат да повишат радиационен фон. Така че, според специалистите, за България няма никаква опасност”, заяви той.

Той посочи, че във Варненска и Добричка област има 43 зони за къпане, които се мониторират периодично, като всеки мониторинг се провежда по определен график. Преди всеки сезон се взимат проби. След това два пъти месечно се правят повторни проби, като по този начин се контролират основни проби за водата – ешерихия коли и ентерококи, които са най-опасните замърсители, обясни Хинков.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети