Денков пред ЕП: Руските имперски апетити към България продължават
Тайните служби на Путин разделят обществото
С исторически препратки към града Страсбург започна речта на Николай Денков пред депутатите в ЕП в рамките на дебата „Това е Европа“.
„В миналото небето над Страсбург е било раздирано от зловещият вой на снаряди, изтребители и бомбардировачи, днес там летят пътнически самолети, цветни балони и шарени детски хвърчила. В миналото Страсбург е бил Ябълка на раздора, днес Страсбург е Белият гълъб на мира“, заяви премиерът и продължи с исторически факти за България:
„Моята родина е една от най-старите държави в Европа, запазила името си България от 681 г. насам. В своята хилядолетна история страната ни е присъединявана насилствено към други страни, но успява да възкръсне благодарение на своите будители. Един от тях - Васил Левски, е духовният вдъхновител на независима и духовна България. Именно той казва, че всички народи трябва да сме равноправни. А да сме равни с другите европейски народи зависи от нашите задружни сили. Толкова актуално, че няма какво да се добави“, заяви премиерът Николай Денков.
„В най-новата си история България е била обект на опити за доминация - част от тях успешни, от страна на Руската империя и на ССР. За съжаление, тези великоруски апетити продължават и в наши дни, и страната ни е обект на целенасочени хибридни атаки. Тайните служби и пропагандата на Путин се възползват от икономическата ни обвързаност с Русия, както и от историческите и културни връзки между народите ни, за да разделят и противопоставят обществото ни на русофили и евроатлантици“ добави премиерът.
Затова, по думите му, пълноправното членство на България в ЕС и НАТО е най-голямата гаранция за продължаване на европейския ни път в Шенген и Еврозоната.
Историческият път на страната ни продължи да присъства в речта на академика, който говори за езика и стремежите ни за достоен принос в развитието на ЕС.
„Разбираемо е, че в повечето от последно-присъединилите се страни, особено в по-бедните, битува нагласата ЕС да се приема основно като източник на щедри фондове, помощи и място за по-добре платена работа. Убедени сме, че този стереотип на мислене трябва да бъде разбит, затова позволете ми да перифразирам известната мисъл на президента Джон Ф. Кенеди: „Не питайте какво може да направи ЕС за страната ви, питайте какво може да направи страната ви за ЕС“, допълни Денков.
„ЕП не е изолизан остров на благоденствието. На границата му вече близо две години бушува опустошителна война, в която руските агресори се опитват да сломят порива на украинския народ да живее в независима, свободна и демократична страна. Не по-малко кръвопролитен е и подновеният въоръжен сблъсък в Близкия изток, предизвикан от бруталната терористична атака на Хамас срещу цивилни граждани, жени и деца и широкомащабният военен отговор на Израел, при който вече загинаха хиляди палестинци, включително много жени и деца“, коментира още той пред празната зала като продължи и с други нестабилни точки на конфликт по света.
„Непосредствено следствие от войните и нестабилната глобална среда е и увеличаващата се имигрантска вълна. ЕС трябва да направи всичко възможно за улесняване приема на бежанците и да предприеме всички необходими мерки за спиране и обезкуражаване на икономическите мигранти“, заяви още премиерът.
„Разбираме, че в момента самото функциониране на Шенгенското споразумение е изправено пред сериозни проблеми и много страни възобновяват проверките по границите си, но не смятаме, че това може да бъде аргумент за неприемането на България и Румъния. С нашите две държави в Шенгенското пространство, границите на Европа ще са по-добре защитени, а Европа ще е по-силна“, категорчен беше Денков.
Той не пропусна и темата с разширяването на ЕС
„България винаги е била решителен поддръжник и радетел за приемането на Западните Балкани в ЕС. В същото време вярваме, че страните от този критичен за стабилността и мира в Европа регион трябва да бъдат приети, когато изпълнят всички необходими изисквания. Присъединяването трябва да се основава на реални постижения, които отразяват желанието на кандидатите да се развият като интегрална част от европейското семейство, а не на политически сметки.Приветстваме решението на ЕК да препоръча започване на преговори за присъединяване с Украйна и Молдова. Надяваме се в близко бъдеще към тази група да се включи и Грузия. Безспорно ЕС се нуждае от укрепване на институциите и усилване на капацитета за разширяване, но смятаме, че този важен процес и работата по присъединяването на нови страни трябва да вървят едновременно“.
Денков завърши словото си с трогателна история за „войната, помощта и солидарността“ от официалната ФБ страница на словашката гранична полиция.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/denkov-pred-ep-ruskite-impersk/