Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Доклад: Северна Корея минава на друго ниво на ядрена заплаха

Свят

Доклад: Северна Корея минава на друго ниво на ядрена заплаха

Доклад: Северна Корея минава на друго ниво на ядрена заплаха - Tribune.bg
Снимка:

Призовава се за разполагане на тактическо ядрено оръжие в Южна Корея

Ядреният арсенал на Северна Корея ще продължи да нараства през следващите няколко години, достигайки до 242 ядрени оръжия и десетки междуконтинентални балистични ракети до 2027 г. и създавайки заплаха, която Южна Корея и САЩ ще удържат все по-трудно, се казва в доклад, озаглавен „Противодействие на рисковете от ядреното оръжие на Северна Корея“ и публикуван днес.

Докладът, за който съобщава „UPI“, е изготвен съвместно от базирания в Сеул Институт за политически изследвания „Asan“ и базираната в Санта Моника, Калифорния Rand Corp.

Експертите изчисляват, че Северна Корея е разработила между 67 и 116 ядрени оръжия до 2020 г., като запасите й ще растат с 12 до 18 оръжия годишно до 2027 г. Документът предупреждава, че преговори със Северна Корея едва ли ще бъдат ефективни за намаляване на заплахата и призовава за мерки като разполагане на тактическо ядрено оръжие в Южна Корея.

Досега Пхенян разчиташе на своя ядрен арсенал главно за възпиране на определени действия, но с развитието на ядрените си способности Северна Корея може да използва оръжия за изнудване, принуда или дори за превантивни удари срещу Южна Корея и САЩ.

„Въпреки някои усилия на Южна Корея и САЩ за подобряване на отбраната и възпирането, има нарастваща пропаст е между заплахата от ядрено оръжие на Северна Корея и способностите на Южна Корея и САЩ да я победят", пишат учените. Те напомнят, че

дори няколко от вероятните десетки севернокорейски ядрени оръжия могат да причинят милиони смъртни случаи и сериозни щети.

В доклад на експертна група на Организацията на обединените нации по-рано този месец се стига до заключението, че Северна Корея е продължила да развива своите ядрени и ракетни програми и „е увеличила способността си за ядрен удар, както и способността си да противодейства на чужди системи за ПРО, като същевременно се защитава със своя собствена нова система за противовъздушна отбрана. "

Ядрените преговори на Вашингтон с Пхенян са в застой след срещата на върха през февруари 2019 г. между тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун приключиха без споразумение.

В доклада на Asan/Rand се предупреждава, че е малко вероятно бъдещите преговори да доведат до денуклеаризация. Вместо това авторите твърдят, че Съединените щати и Южна Корея „трябва да обмислят да поставят всички опции на масата“, за да се изправят срещу севернокорейската заплаха, като се съсредоточат върху възпирането и отбраната, но и като сигнализират за готовност да унищожат севернокорейския режим, ако използва ядрени оръжия.

Съюзниците трябва да са готови „да се бият и да спечелят война на Корейския полуостров при условия на използване на ядрено оръжие в Северна Корея. Двете страни трябва да бъдат готови да приложат настоящата политика на САЩ за унищожаване на режима на Ким, ако той използва ядрено оръжие", изтъкват експертите в доклада.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети