Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. DW: Тревожното увеличаване на смъртните случаи от алкохолно отравяне в Турция

Свят

DW: Тревожното увеличаване на смъртните случаи от алкохолно отравяне в Турция

DW: Тревожното увеличаване на смъртните случаи от алкохолно отравяне в Турция - Tribune.bg
Снимка:

Тревожно е увеличаването на смъртните случаи от алкохолно отравяне, пише DW. Според автора Елмаз Топчу най-вече са засегнати големите градове Истанбул, Анкара и Измир, но също и курортните райони.

От началото на годината най-малко 160 души са починали след консумация на фалшив алкохол. Според турския министър на вътрешните работи Али Ерликая до края на февруари са били конфискувани 648 000 литра незаконно произведени ракии, водка, уиски, джин и други спиртни напитки, а 560 заподозрени са били арестувани.

Цените на алкохолните напитки в Турция се повишиха значително през последните години поради високите акцизи. Една бутилка ракия сега струва около 35 евро. Като се има предвид, че минималната работна заплата е около 572 евро на месец, подобни цени са непосилни за много хора в Турция.

Федералното министерство на външните работи в Берлин предупреждава за опасността почиващите в Турция и им препоръчва да проявяват изключителна предпазливост при консумацията на алкохол, да оглеждат внимателно дали напитките са в оригинални опаковки и да проверяват за наличие на акцизен бандерол.

Турската неправителствена организация „Платформа за мониторинг на алкохолната политика“ наскоро също публикува свое предупреждение в профила си в Х.

„Избягвайте ресторанти, които предлагат неограничена консумация на алкохол, за предпочитане поръчайте запечатана бутилка и я отворете сами, за да се уверите, че оригиналният бандерол е непокътнат“,пишат от неправителствената организация.

Основната причина за алкохолните отравяния е нелегално произвежданият алкохол, в който етанолът е заменен с евтин метанол. Кагин Тан Ероглу от цитираната неправителствена организация подчертава, че метанолът е силно токсичен и може да доведе до зрителни смущения, повръщане, сънливост и отказ на органи, а в най-лошия случай и до смърт. Той критикува данъчната политика на Турция, която е довела до значително увеличение на цените на алкохолните напитки.

Така например от 2013 г. насам на всеки шест месеца автоматично се увеличава ДДС, което води до непропорционално повишаване на цените. Към това се добавя и галопиращата инфлация. Данъците вече съставляват почти две трети от крайната цена. Всичко това принуждава много хора да търсят на черния пазар по-евтини алтернативи.

Данъчният експерт Озан Бингьол наскоро представи свои изчисления по този въпрос.

„Ако само допреди 15 години акцизът още е бил около 51,5 турски лири за литър алкохол, то в момента той е почти 1366 лири. Това е увеличение с невероятните 2553 процента“, написа Бингьол в X в началото на февруари.

Жител на турския град Измир посочва пред Дойче Веле, че ходенето на заведение вече се е превърнало в лукс. Спомня си, че преди десет години една бутилка ракия е струвала около 18 евро. Според него ислямско-консервативното правителство на страната използва данъчната система, за да принуди либералното население да се въздържа от алкохол.

След неотдавнашните смъртни случаи, причинени от фалшив алкохол, турските браншови камари от хранително-вкусовата промишленост отправиха спешни призиви към правителството. Те подчертават, че изключително високите данъци не са довели до намаляване на консумацията на алкохол, а вместо това са се превърнали в опасност за общественото здраве. В тази връзка те призовават властите да засилят контрола, за да ограничат незаконното производство. Те настояват и за намаляване на драстичните данъчни ставки, които многократно надхвърлят производствените разходи, за да бъдат предпазени гражданите от опасностите на черния пазар.

От 2014 г. в Турция са забранени всички форми на реклама на алкохол. Производителите на алкохол нямат право и да бъдат спонсори, което доведе до отмяната на множество известни фестивали. Ако във филми и телевизионни сериали има сцени с консумация на алкохол, те трябва да бъдат замъглени (пикселизирани). По официални данни годишната консумация на алкохол на глава от населението в Турция е около два литра. Никой обаче не знае колко е изпитият фалшив алкохол.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп