Ефектът след бедствието в „Нова Каховка” – България и Румъния ще усетят последиците
Румъния и България като крайбрежни държави на Черно море ще усетят последиците от взривяването на стената на язовир “Нова Каховка”, прогнозира експертът по водите Франк Галан в интервю за австрийския вестник „Дер Щандарт“, цитиран в DW.
Той определя взрива на „Нова Каховка” като катастрофа с огромни хуманитарни, екологични и икономически последици.
Експертът предупреждава, че във водата плуват мини. Освен това морските екосистеми ще бъдат сериозно засегнати от катастрофата, казва Галан. Това се отнася най-вече за района около Крим, което засяга и руснаците, но и цяло Черно море, заявява специалистът пред австрийското издание.
Скъсването на язовирната стена според него е сериозна ескалация на войната в Украйна. „Ако някой създаде хуманитарна и екологична катастрофа от подобен мащаб, на какво още е способен? Да атакува атомна електроцентрала ли?“, пита Галан.
Вече има независими доказателства, че става дума за взрив
Норсар, норвежка група, която следи сеизмичните активности в Европа, съобщи, че експлозията е станала в 2:54 ч. украинско време на 6 юни. Това е първото независимо доказателство, че язовирната стена е била взривена, а не е рухнала в резултат от вътрешно напрежение и лошо управление, коментира американската обществено радио NPR.
„Войната се връща в Европа, а с нея и жестокостта на Втората световна война“, казва Франк Галан.
„От миналата есен знаем, че Русия се цели в елекроцентрали и електропреносната мрежа, както и в станции за питейна вода. Това са умишлени военни действия срещу цивилното население, намиращи се в пълно противоречие с Женевските конвенции от 1949 г. и допълнителните протоколи към тях от 1977 година.“
Пред „Дер Щандард“ той подчертава, че чл. 15 от Конвенцията изрично забранява подобни атаки срещу язовири и атомни електроцентрали.
Този случай не прилича на никой друг от историята
Френският специалист изброява и други исторически моменти, при които са били поразявани значими водни обекти във военно време. В началото на Първата световна война съюзниците се опитали да спрат германските войски в Белгия и използвали два шлюза, за да предизвикат огромно наводнение. Но в случая те наводняват собствените си земи, за да спрат противника. Ако се докаже, че Русия стои зад взрива в „Нова Каховка“, значи тя умишлено е предизвикала подобна катастрофа в друга държава.
През 1943 г. британските военни разрушават със специални бомби два германски язовира на реките Мьоне и Едер. Това нанася огромни поражения и няколко хиляди души умират. По-късно Чърчил споделя, че тази заповед била една от най-трудните, които му се е налагало да издаде по време на войната. Но Галан напомня, че целта тогава е била да бъдат спрени нацистите.
Френският експерт изразява увереност, че международно разследване ще установи дали руснаците стоят зад взрива.
„Ако са били те, кой е дал заповедта и кой я е изпълнил? И още - дали са участвали наемниците на Вагнер, генералният щаб, Кремъл? Тази афера ми напомня за падането на самолета MH17. Съдебният процес изясни кой е отговорен и стана ясно, че това са руските сепаратисти в Донбас“, припомня Галан.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/efektat-sled-bedstvieto-v-nova/