Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. ЕК: Разполагаме с нови инструменти за ефективна координация по въпросите на миграцията

Свят

ЕК: Разполагаме с нови инструменти за ефективна координация по въпросите на миграцията

ЕК: Разполагаме с нови инструменти за ефективна координация по въпросите на миграцията - Tribune.bg
Снимка:

Ситуацията продължава да е нестабилна, отчитат от Брюксел

Европейската комисия докладва най-важните постижения в изпълнението на Европейската програма за миграцията, започнала през 2015г. Комисията посочва и областите, в които работата трябва да продължи, защото според експертите е нужно консолидиране на значителния напредък в условията на нестабилна ситуация.

„Последните години бяха потвърждение на това, че нито една държава не може да се справи сама с този сложен проблем. Създадохме външна миграционна политика на ЕС, започвайки от нулата. Изградихме нови партньорства и укрепихме вече съществуващи такива с Африканския съюз и ООН. Заедно спасяваме хора и предлагаме закрила на нуждаещите се“, посочва върховният представител на ЕС и заместник-председател на Комисията Фредерика Могерини.

Съюзът вече предлага структурни решения, с които да се гарантира, че Европа е по-добре подготвена за проблемите с миграцията в дългосрочен план.

„Въпреки че предстои още работа и ситуацията продължава да е нестабилна, ние сме много по-добре подготвени от 2015 г. През последните 4 години бяха поставени основите на силна колективна политика на ЕС в областта на миграцията“, изтъкна и комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос.

ЕС е по-подготвен да предоставя оперативна и финансова подкрепа на държавите-членки, подложени на натиск, да управлява външните граници и за работи в партньорство с държавите извън Съюза.

От Комисията отчитат, че в момента сътрудничеството между държавите-членки е по-тясно от всякога заради подхода на „горещите точки“, агенциите на ЕС и командированите на място над 2300 служители. По-тясното партньорство между държави също дава резултати. За тази цел е било мобилизирано безпрецедентно финансиране в размер на 9.7 млрд. евро като чрез Доверителни фондове на ЕС парите са стигнали до Африка, Сирия. По Механизма за бежанците в Турция да разпределени 97% от 6 млрд. евро.

От Комисията са обнадеждени, че и сътрудничеството в областта на връщането на мигранти се е подобрило посредством споразумения с 23 държави. Работата по презаселването на кандидатите за убежище в ЕС също е отбелязала напредък, като досега са презаселени почти 63 000 души. За 2020 г. са поети ангажименти за презаселване на още 30 000 души.

Въпреки че към септември 2019г. броят на пристигналите мигранти в страни от ЕС е с около 90 на сто по-малък , отколкото през септември 2015 г., положението остава нестабилно и ЕС е изправена пред нови предизвикателства, отчита Доклада на Комисията. В него се настоява за спешни действия и подобряване на условията за мигрантите в страните от Източното Средиземноморие – увеличава се миграционния натиск в Турция, натискът върху островите в Гърция също ескалира, Кипър също е изправен пред проблема с увеличаване на броя на пристигащите лица. Това налага засилени действия по прехвърляне на мигранти от островите към континента и спешни действия за подобряване на условията за приемане.

„Предложението на Гърция, Кипър и България за имиграцията върви в правилната посока“, отбелязва комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос. България е получила 300 млн. евро за осигуряване на по-добри условия в шест миграционни центъра от 2015 г. насам. По думите на комисаря по миграцията страната ни, както Гърция и Кипър, са подложени на голям миграционен натиск, затова могат да разчитат на икономическа и политическа подкрепа от ЕК.

 

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Етикети ЕК, миграция

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати