Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Ердоган и Кълъчдароглу с изравнени позиции преди изборите в Турция

Свят

Ердоган и Кълъчдароглу с изравнени позиции преди изборите в Турция

Ердоган и Кълъчдароглу с изравнени позиции преди изборите в Турция - Tribune.bg
Снимка:

Проучване показва, че икономиката е основен въпрос за избирателите, следвана от темите за корупцията и бежанците

По-малко от три седмици преди изборите в Турция на 14 май, надпреварата между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и опонента му Кемал Калъчдароглу - лидер на най-голямата опозиционна формация – изглеждат изравнени. Според проучване на Al-Monitor/Premise, направено сред 972 респонденти между 18 април и 24 април 2023 г. в цяла Турция, двамата претенденти буквално си дишат във врата относно подкрепата у избирателите.

Ердоган е одобряван от 45,2%, а Кълъчдароглу - от 44,9% от анкетираните.

ПроучванеПроучване

Мнозинството - 62,1% - казват, че са недоволни от настоящия политически климат в страната, а около 45,8 на сто от тях смятат, че страната направо върви в грешна посока. Прочуването обаче показва, че опозицията в южната ни съседка не е успяла напълно да се възползват от задълбочаващите се икономически и социални проблеми в страната.

ПроучванеПроучване

Турция е изправена пред една от най-тежките кризи в новата си история, като годишната инфлация в страната достигна 24-годишен връх от 85,5% в края на миналата година, преди да спадне до почти 50% през март. Намалението се дължи до голяма степен на благоприятния базов ефект от предходния период.

Голяма част от анкетираните – около 69,6% вярват, че най-голямото предизвикателство е страната да се справи с инфлацията и иконимиката.

ПроучванеПроучване

Икономисти са на мнение, че 4 необичайните намаления на лихвите на Централната банка са били един от основните двигатели на инфлацията. Ердоган, който поддържа нетрадиционната позиция, че високите лихвени проценти причиняват висока инфлация, обеща тази седмица, че те няма да бъдат увеличавани, докато той е на власт.

Второ съществено безпокойство сред гласоподавателите, което се откроява е темата с корупцията. 

Около 7,6% от анкетираните смятат, че това е основният проблем, с който Турция трябва да се справи. Страната е на 101-во от 180 места в доклада на „Трансперънски Интернешънъл“ за корупция през 2022 г. Освен това Турция остава в „сивия списък“ на Работна група за финансово действие ( FATF) от 2021 г., което означава, че е обект на засилен контрол за финансиране на тероризъм, пране на пари и институционална корупция.

Бежанският въпрос е третият, който буди безпокойство сред избирателите – 7,3 на сто. Турция е приютила повече от 4,5 милиона бежанци, 4 милиона от които от Сирия. Гарантирането на връщането на бежанците остава сред основните предизборни обещания както на управляващата партия, така и на шестпартийния опозиционен блок.

Земетресенията от 6 февруари, които отмеха живота на над 50 000 души допълнително подхраниха антибежанските настроения. Фатално бавната реакция на правителството породи недоволството срещу правителството на Ердоган и задълбочи финансовите проблеми като международните институции изчисляват, че трусовете ще струват между 30 и 80 милиарда долара на националната икономика. Въпреки това, едва 26% от анкетираните заявяват, че доверието им в правителството след бедствието значително е намаляло.

Междувременно 15,4 на сто от гласоподавателите заявяват, че доверието им в правителството се е увеличило значително след бедствието, а според 12,3 на сто дори се е повишило.

Избирателите изглеждат разделени по въпросите на външната политика. Запитани с коя страна биха искали Турция да развие по-тесни връзки, 34,7% отговарят със Съединените щати, докато 26,5% казват Русия, а 23,4% - Китай.

Ердоган, който е най-дълго управлявалият лидер на съвременната турска република, и неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието са изправени пред най-тежката си кампания заради обединената опозиция.

Изборите на 14 май дават издикация, че ще имат висока избирателна активност. Според допитването - 96,7% заявяват, че ще отидат до урните, а 84,2 на сто, че ще упражнят правото си на вот.

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети