Ердоган кани Путин да разработват заедно нефтените находища на Сирия
Досега Путин не е дал положителен или отрицателен отговор
Турският президент заяви, че е предложил на руския си колега Владимир Путин да засилят заедно сирийската икономика с помощта на сирийския петрол, съобщава БГНЕС като се позовава на коментари на Реджеп Тайип Ердоган пред медиите на борда на самолета си по време на полет от Белгия до Турция.
"Разбира се, това е много важно за нас. В Камишли има запаси от нефт. Такива има също и в Дейр ез-Зор. Там терористите /кюрдски формирования/ експлоатират ресурсите", изтъкна той.
Според турския лидер, "САЩ имат планове за находищата в Дейр ез-Зор, а Русия има планове за Камишли“ като предложението от турска страна към руския президент е много конкретно.
"С помощта на получения оттам /от Камишли/ петрол, ние ще направим предприемаческа компания и ако Вие я подкрепите финансово, тогава нека вдигнем разрушената Сирия на крака“, каза Ердоган. По думите му, досега Путин не е дал положителен или отрицателен отговор.
В същото време Ердоган изрази готовност да "направи аналогично предложение на президента на САЩ Доналд Тръмп, ако Русия се съгласи на това“.
В края на октомври миналата година президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви изтеглянето на американските военни от зоната на турската операция в Северна Сирия, но заяви, че Вашингтон възнамерява да поддържа контрола над нефтените находища в североизточната част на страната. САЩ възнамеряват да запазят контрола върху района в Дейр ез-Зор, където се намират съоръжения за нефт и газ, включително голям завод за преработка на газ. Той е построен от „Conocophillips“, но по-късно попада под контрола на държавната сирийска газова компания, която след избухването на гражданската война в страната е завзета от въоръжени бойци.
Москва многократно е заявявала, че сирийският петрол принадлежи изключително на сирийския народ.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/erdogan-kani-putin-da-razrabotvat-zaedno-neftenite-nahodishta-na-siriya/
Коментари (0)
Добави коментар