ЕС обмисля използване на наказателния член 7 срещу Унгария
Лидерите на страните от ЕС са оставени да обмислят начини да попречат на Виктор Орбан да намали подкрепата на Брюксел за Киев, съобщиха официални лица и дипломати, след като неотстъпчивостта на унгарския лидер по отношение на помощта за Украйна отбеляза нов спад в отношенията му с блока, съобщи „Файненшъл Таймс“.
По време на срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел Орбан неочаквано отстъпи по преговорите за присъединяване на Украйна, след като германският канцлер Олаф Шолц го убеди да излезе от залата, като на практика се въздържа, след като в продължение на седмици даваше знак, че ще се противопостави на всяка стъпка за започване на преговори.
Няколко часа по-късно обаче той развали празника на Киев - и зарадва Кремъл - като наложи вето на четиригодишния пакет за финансова помощ в размер на 50 млрд. евро.
Дори по стандартите на Орбан това беше колебливо представяне, което подведе партньорите му.
Даниел Хегедюс, старши научен сътрудник в мозъчния тръст German Marshall Fund, заяви: "Това беше най-ниската точка за ЕС и нов връх на ескалацията."
През по-голямата част от 13-те си години на власт Орбан използваше антагонистичните си отношения с ЕС, за да привлече избиратели и да издейства финансови отстъпки от Брюксел. Сегашното му недоволство срещу Брюксел е спирането на финансирането в размер на 20 млрд. евро поради опасения, свързани с върховенството на закона и основните права, но служителите на ЕС се стремят да ограничат възможностите му да осуетява дневния ред на блока.
През 2019 г. Орбан започна кампания с билбордове срещу ЕС, в която изобрази тогавашния председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер като марионетка на родения в Унгария милиардер филантроп Джордж Сорос. Предвид изборите за Европейски парламент, които ще се проведат през юни, наскоро по улиците на Будапеща отново се появиха подобни плакати, на които Урсула фон дер Лайен, наследникът на Юнкер, е изобразена с Алекс Сорос, син на филантропа.
Дългогодишен евроскептик и самопровъзгласил се за "нелиберален демократ", той игра твърдо на няколко предишни срещи на върха, като обеща да блокира бюджета на ЕС от 1,8 млрд. евро и фонда за възстановяване от пандемии през 2020 г. или пакета от 18 млрд. евро за помощ на Украйна преди година, но след това се оттегли.
"Той винаги е транзакционен, никога идеологически", каза европейски дипломат. "И не бива да подценяваме факта, че той обича да е в центъра на вниманието".
Но в навечерието на срещата на върха миналата седмица лидерите на ЕС се затрудняваха да разберат какво точно иска хитрият лидер. Дали изпълнява нарежданията на руския президент Владимир Путин, или се опитва да принуди Брюксел да освободи замразени средства?
Ден преди лидерите на ЕС да се съберат в Брюксел, Комисията се съгласи да отпусне 10 млрд. евро от замразените средства на Унгария с аргумента, че тя е въвела реформи, засилващи независимостта на съдебната система. Служители на ЕС заявиха, че отстъпката се основава на заслугите, но моментът е бил полезен.
Орбан и неговите съюзници многократно са заявявали, че противопоставянето му на помощта за Украйна не е свързано с финансирането на Унгария от ЕС. Но с наближаването на края на срещата на върха той най-накрая назова цената си: изплащане на оставащите 20 млрд. евро от фондовете.
"Това е чудесна възможност за Унгария да даде ясно да се разбере, че трябва да получи това, което заслужава", заяви Орбан пред унгарското обществено радио. "Не половината или една четвърт, а всичко. Искаме справедливо отношение и сега имаме добър шанс да го постигнем."
Унгарският лидер също така изтъкна, че все още разполага със 75 възможности да блокира процеса на присъединяване на Украйна, тъй като всеки етап изисква единодушното одобрение на членовете на ЕС. Допълнително усложняване на ситуацията предизвиква фактът, че през юли Унгария поема шестмесечното ротационно председателство на блока, което е още един потенциален източник на влияние.
Всяко по-нататъшно отпускане на средства обаче вероятно ще срещне твърда съпротива.
Евродепутатите се нахвърлиха върху Комисията за плащането на 10 млрд. евро миналата седмица. "Това е изнудване. Нищо по-малко", заяви Даниел Фройнд, германски зелен евродепутат, в X.
Останалите 20 млрд. евро, дължими на Унгария, се задържат по отделна процедура - нов механизъм за "условност", който дава на Брюксел лостовете, от които се нуждае, за да отмени нарушенията на принципите на правовата държава и демокрацията. Според официални лица отстъпването пред Будапеща би накърнило сериозно доверието в нея.
"Ако отидем твърде далеч в тази посока, трябва да признаем докъде ще ни доведе това", каза високопоставен дипломат от ЕС. "Трябва да защитим целостта на процеса."
Някои длъжностни лица обмислят повторното активиране на т.нар. наказателна процедура по член 7 за нарушения на принципите на правовата държава, която може да доведе до спиране на правото на глас. Тя може да бъде блокирана от друга държава членка, но смяната на правителството в Полша означава, че Унгария вече няма гарантиран защитник. Все пак множество държави са притеснени от използването на това, което по същество е най-голямото оръжие на ЕС, срещу членка.
Вместо това, според официални лица, приоритетът е да се убеди Орбан да се откаже от финансирането, като ясно се посочи това, което един от тях определи като "пълната цена" на неговата изолация.
Ако това не успее, останалите 26 държави-членки на ЕС биха могли да сключат самостоятелно споразумение, въпреки че то ще отнеме време и ще предложи само краткосрочно решение.
"Може би Унгария може да създаде повече проблеми", каза трети високопоставен служител на ЕС, присъствал на срещата на върха. "Може би Унгария може да ни принуди да използваме няколко различни инструмента. Но в крайна сметка Унгария не може да ни спре да предоставяме пари на Украйна".
"Той не е марионетка на Путин, както някои може би си мислят", добави служителят. "И мнозина го мислят."
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/es-obmislya-izpolzvane-na-naka/