Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. EU потребителите с „право” уредите им да се ремонтират до 10г. след производството

Свят

EU потребителите с „право” уредите им да се ремонтират до 10г. след производството

EU потребителите с право уредите им да се ремонтират до 10г. след производството - Tribune.bg
Снимка:

ЕС се опитва да сложи край на практиката „купуваш-изхвърляш“

Европейските потребители ще имат и „право на поправка”, т.е. уредите им - хладилници, готварски печки, перални трябва да може да бъдат ремонтирани до 10 г. след производството, гласят влезли в сила правила в ЕС, съобщи „24 часа“.

Правото на поправка от началото на март е част от усилията на ЕС да намали драстично електронните отпадъци и да наложи кръговата икономика вместо практиката купуваш - изхвърляш.

Електроуредите занапред ще бъдат придружавани от инструкции за поправяне и ще са направени така, че да могат да се разглобяват с обичайните инструменти.

През октомври 2019 г. ЕС приема законодателство, влязло в сила преди месец, което задължава производителите на хладилници, готварски печки, миялни машини, перални, телевизори да доставят резервни части на професионалните сервизи в продължение на 10 г. от датата на производство.

През ноември м.г. Европейският парламент гласува още по-строги и амбициозни правила по отношение на правото на поправка. С резолюция, приета с 395 гласа “за”, 94 гласа “против” и 207 гласа “въздържал се”, евродепутатите настояха да бъде подпомогнато устойчивото развитие чрез насърчаване на повторната употреба и поправките, както и чрез премахване на практиките, които съкращават жизнения цикъл на продуктите.

Това може да стане чрез удължаване на гаранционните срокове, чрез гаранции за сменените части или чрез повече информация за възможностите за поправка и поддръжка.

Европарламентът настоява също да се увеличи подкрепата за пазарите на стоки втора употреба.

Членовете на ЕП отново поискаха обща система за зарядни устройства с цел намаляване на електронните отпадъци. Те настояха продуктите да бъдат етикетирани според тяхната дълготрайност (наличие на ясна информация за очаквания експлоатационен период на даден продукт). Приетият текст предлага нови правила за управление на отпадъците и за премахване на правните пречки пред поправките, препродажбата и повторната употреба. Това ще донесе ползи и за пазара на вторични суровини.

Според проучване на Евробарометър 77% от гражданите на ЕС по-скоро биха дали на поправка своите устройства, отколкото да ги подменят. 79% смятат, че производителите следва да бъдат длъжни по закон да улесняват ремонта на цифровите устройства или замяната на техни части.

Всяка година европейците произвеждат по 16 кг електрически отпадъци на глава от населението. Половината от тях са следствие от повредени електродомакински уреди, като в ЕС се рециклират около 40% от тях. Така с годините се натрупва огромно количество от вредни и опасни материали.

Само през 2019 г. ЕС е произвел 12 млн. тона електробоклук. В света всяка година се натрупват около 53 млн. т такива отпадъци.

 


Последвайте ни в Google News

 

Етикети ремонт
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати