Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Европа стана еталон за света с регулацията си на изкуствения интелект

Свят

Европа стана еталон за света с регулацията си на изкуствения интелект

Европа стана еталон за света с регулацията си на изкуствения интелект - Tribune.bg
Снимка:

Ключовите европейски правила за изкуствения интелект ще влязат в сила следващия месец, съобщава Ройтерс. Това стана възможно след като страните членки одобриха във вторник политическата сделка, постигната още през декември 2023 г., определяща потенциален световен еталон за технологията, използвана в бизнеса и ежедневието.

Законът за AI на Европейския съюз е по-всеобхватен от лекия подход, предприет от Съединените щати, за доброволно спазване. Китайският подход пък има за цел да поддържа социална стабилност и държавен контрол.

Окончателното одобрение на страните членки дойде два месеца след като законодателите на ЕС подкрепиха законодателството за изкуствения интелект, изготвено от Европейската комисия през 2021 г.

Притесненията относно изкуственият интелект, допринасящ за дезинформация, фалшиви новини и материали, защитени с авторски права, се засилиха в световен мащаб през последните месеци на фона на нарастващата популярност на генеративните AI системи, като ChatGPT на OpenAI и Bard на Google.

„Този забележителен закон, първият по рода си в света, се занимава с глобалното технологично предизвикателство, което също така създава възможности за нашите общества и икономики“, каза в изявление белгийският министър на цифровизацията Матийо Мишел.

„Със Закона за AI Европа подчертава значението на доверието, прозрачността и отчетността при работа с нови технологии, като в същото време гарантира, че тази бързо променяща се технология може да процъфтява и да стимулира европейските иновации“, казва той.

Законът за изкуствения интелект налага строги задължения за прозрачност на високорисковите системи с изкуствен интелект. Той ограничава използването от страна на правителствата на биометрично наблюдение в реално време на обществени места до случаи на определени престъпления, предотвратяване на терористични атаки и издирване на хора, заподозрени в най-тежките престъпления.

Новото законодателство ще има въздействие извън блока от 27 държави, заяви Патрик ван Ике от адвокатската кантора Cooley. „Законът ще има глобален обхват. Компаниите извън ЕС, които използват данни на клиенти от ЕС в своите платформи за изкуствен интелект, ще трябва да го спазват. Други държави и региони вероятно ще използват закона за изкуствен интелект като план, точно както направиха с GDPR,“ добавя той, имайки предвид правилата на ЕС за поверителност.

Въпреки че новото законодателство ще влезе в сила през 2026 г., забраните за използване на изкуствен интелект при социално оценяване, предсказуем контрол и нецеленасочено изтриване на изображения на лица от интернет или видеонаблюдение ще влязат в сила след шест месеца, след като новият регламент бъде въведен.

Задълженията за AI модели с общо предназначение ще се прилагат след 12 месеца, а правилата за AI системи, вградени в регулирани продукти, след 36 месеца.

Глобите за нарушения варират от 7,5 милиона евро (8,2 милиона долара) или 1,5% от оборота до 35 милиона евро или 7% от световния оборот в зависимост от вида на нарушенията.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Как трябва да се разиграе политическата ситуация след поредните предсрочни избори?
Покажи резултати Скрий резултати