Франция преодоля успешно кризата с енергийните ресурси през 2022г.
2022г. беше изключително напрегната за френската енергетика, но въпреки това страната се справи повече от успешно с кризата при енергийните ресурси, коментира в блога си икономическият журналист Апостол Апостолов, който се е установил в Белгия. Той се позовава на мрежовия оператор на страната RTE, който оценява изминатите перипетии, особено през лятото, и определя периодът като „специален епизод в най-новата история на френското електричество“. В своя годишен доклад RTE отделя внимание на потреблението, покачващите се цени на газа и горивата, проблемите с АЕЦ и ВЕЦ и постигнатите резултати от ВЕИ.
„Франция беше изправена пред безпрецедентна криза подобна на петролните трусове от 70-те години на миналия век", изтъква председателят на Борда на RTE Ксавие Пиехачик.
Потреблението на електроенергия отчита спад с 1.7% спрямо 2021 г. - от 467 TWh на 459 TWh, отбелязва докладът, цитиран от телевизия BFM Business. Всички сектори на икономиката са свили потреблението, а домакинствата са изключили копчетата на електроуредите след масираните кампании на правителството за икономии.
Що се отнася до производството на електроенергия, според оператора, то е спаднало драстично с около 15% - от 522 TWh през 2021 г. до 445 TWh през 2022 г. поради спрените блокове в атомните и водноелектрическите централи.
„Трябва да се върнем към 1992 г., за да открием толкова ниско ниво на производство във Франция. И с основателна причина - делът на ядрените реактори в експлоатация е спаднал от 73% на 54% между периода 2015-2019 и 2022 г. с исторически минимум от 21,7 GW на 28 август, когато две трети от „флота“ беше спрян, посочва докладът.
2022 г. поставя рекорд по обем на въвеждане в експлоатация на инсталации за възобновяеми източници във Франция. Към мрежата са присъединени допълнително 5 GW. Вятърният парк на сушата се е разраснал с 1,9 GW, а соларният парк с 2,6 GW. Пуснат бе в експлоатация първият офшорен вятърен парк в Сен Назер с капацитет от 480 MW. Производството на ток от вятър се е увеличило от 0,7 TWh на 37,5 TWh. Произведената слънчева енергия е 18,6 TWh или 30% ръст на годишна база.
Токът, произведен от въглищни централи, е пренебрежимо малък - 0,6% в микса. Въпреки че на тях не се залага, властите за всеки случай са ги привели в готовност при евентуална енергийна криза през тази зима.
В контекста на по-слабото производство на електроенергия, Франция беше нетен вносител на електроенергия за първи път от 1980 г., като експортният й баланс спадна от излишък от 43,3 TWh до дефицит от 16,5 TWh. Страната беше вносител през цялата година с изключение на февруари и май. Общото количество внесена енергия се равнява на 10 тераватчаса. Това е довело, което е довело до щети за хазната размер на 115 милиарда евро. 7% от сумата е отишла за внасяне на ток. Друга част е за внос на горива и LNG, които да компенсират спрения руски газ.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/frantsiya-preodolya-uspeshno-k/