Гърция размаха пръст на Скопие: Пътят към ЕС минава през изпълнение на Преспанското споразумение
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис заяви, че „пътят на страната към Европейския съюз минава и през спазване на Преспанското споразумение“.
„Това Споразумение е международно, над всяко вътрешно право и следва да се спазва от страните. Не трябва да се допуска неговото преразглеждане без двустранно съгласие. В този смисъл е необходимо да продължим да прилагаме Споразумението и смятам, че това ще бъде отношението на новото политическо ръководство на Северна Македония след изборите“, каза дипломатът в интервю за гръцкия вестник „Врадини“, публикувано тази сутрин.
„Гръцкото правителство непрекъснато и стриктно следи изпълнението на Споразумението и ще направи необходимите намеси“, подчерта Герапетритис.
Външният министър потвърди подкрепата на Атина за европейската перспектива на държавите от Западните Балкани и посочи, че "тези страни трябва да бъдат в основата на Европейския съюз".
В позиция на гръцкото МВнР се подчертава, че европейската интеграция на Скопие зависи от изпълнението на международните договори.
"По време на днешната церемония по полагането на клетва в парламента, новият президент на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова избра да нарече страната си „Македония“, въпреки факта, че в официалния текст на клетвата, който ѝ беше прочетен, страната беше наречена „Северна Македония“.
Този акт е грубо нарушение на Преспанския договор и Конституцията на съседната ни държава, която е приведена в съответствие с международните задължения на Северна Македония. Въпреки възраженията, които изрази като опозиционна партия по време на ратифицирането на Преспанското споразумение, сегашното гръцко правителство спази като ратифицирано международното споразумение, което има предимство пред всяка друга разпоредба на закона.
В този контекст Гърция категорично заявява, че по-нататъшният напредък в двустранните ѝ отношения със Северна Македония, както и напредъкът в европейския ѝ курс, зависи от пълното прилагане на Преспанското споразумение и главно от използването на конституционното име на страната", се казва в позицията.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/gartsiya-razmaha-prast-na-skop/