Германия и Австрия: Няма да толерираме заплахите на Република Сръбска срещу мира на Балканите

Беате Майнл-Райзингер
Германия и Австрия обявиха категорична подкрепа за териториалната цялост на Босна и Херцеговина /БиХ/ и нови наказателни мерки срещу водещите политици в Република Сръбска /РС/, които провеждат сепаратистка политика, съобшава БГНЕС.
Върху три фигури от държавното ръководство на РС е наложена забрана за влизане на територията на Германия и Австрия. Подобна мярка не се предприема на ниво ЕС заради ветото на Унгария, която има тесни връзки с Баня Лука.
В Сараево министърът на външните работи на Австрия Беате Майнл-Райзингер и германският министър за Европа и климата Анна Люрман обсъдиха ситуацията в страната. Основна тема беше конституционната криза, предизвикана от сепаратистките действия на ръководството на Република Сръбска.
Майнл-Райзингер и Лурман са единодушни, че е спешно да се предприемат по-нататъшни стъпки срещу виновниците за конституционната криза. Те споделиха тази оценка и в разговор с Боряна Крищо, председател на Съвета на министрите на БиХ.
"Атаките срещу конституционния интегритет на Босна и Херцеговина от страна на водещи политици от Република Сръбска, които имат за цел умишлено да отслабят държавата като цяло, са неприемливи и представляват заплаха за сигурността и стабилността в Босна и Херцеговина и в целия регион. Те също така блокират по-нататъшния процес на присъединяване към ЕС и застрашават бъдещето на страната", категорични са министрите.
Поради това Австрия и Германия предприемат решителни действия срещу отговорните политици от ентитета Република Сръбска в тясна координация и заедно с други европейски партньори. За тази цел се предприемат мерки, за да се попречи на трима отговорни политици от РС да пътуват в Австрия и Германия в бъдеще.
Сега всички политически участници в Босна и Херцеговина са призовани да допринесат за успокояване на ситуацията и осигуряване на стабилност, за да се избегне по-нататъшно изостряне на положението. Трябва да се премахнат пречките пред напредъка в процеса на присъединяване към ЕС и да се преодолее безизходицата в областта на реформите. Ето защо Беате Майнъл-Райзингер и Анна Люрман се обръщат към всички политици, вземащи решения, с призив да предприемат смело следващите стъпки към реформи в ЕС.
"Милорад Додик доведе сепаратистките си провокации и действия до нова крайност, а освен това явно премина червените линии от правна гледна точка. По този начин той застрашава териториалната цялост, сигурността, конституционния ред и стабилността на Западните Балкани. Повече няма да толерираме подобно поведение. В същото време съм убедена, че бъдещето на Босна и Херцеговина е в ЕС. Искаме също така да изпратим политически сигнал и да уверим всички проевропейски сили, че ще продължим активно да ги подкрепяме в усилията им за постигане на членство на Босна и Херцеговина в ЕС. Особено за народа на Република Сръбска, защото неговият път към европейско бъдеще не може да бъде възпрепятстван от няколко политици", заяви министърът на външните работи Майнъл-Райзингер, цитирана от МВнР на Австрия.
Министър Люрман подчерта: "Лицата, отговорни за посегателствата срещу конституционния ред на Босна и Херцеговина, застрашават мира и сигурността в региона, както и бъдещето на Босна и Херцеговина в ЕС. Ето защо нашите мерки са насочени именно срещу тези хора. Вратата към ЕС никога не е била толкова отворена! Призоваваме всички отговорни лица да се върнат на пътя на реформите в ЕС и да предприемат следващите стъпки по него. Босна и Херцеговина има място в ЕС и Германия ще продължи да стои на страната на Босна и Херцеговина!".
На 26 февруари президентът на Република Сръбска Милорад Додик беше осъден на първа инстанция от Съда на БиХ заради неспазване на заповедите на Кристиан Шмид, върховен представител на международната общност в Босна и Херцеговина. Съдът издаде заповед за ареста на Додик и поиска от Интерпол да издаде международна заповед. Причината е, че президентът не се е отзовал на призовката за изслушване в прокуратурата по обвинения в посегателство срещу конституционния ред.
Политиката на Додик, съюзник на сръбския президента Александър Вучич и руския - Владимир Путин, е в пряко нарушение на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна през 90-те. Додик, негови близки сътрудничи и членове на неговото семейство попадат под санкциите на САЩ за корупция, ерозия на институциите и заплахи към мира и стабилността в БиХ и по-широкия регион.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/germaniya-i-avstriya-nyama-da-/