Хуманитарна помощ под въпрос: Израел забрани дейността на Агенцията на ООН за палестинските бежанци
Израелският парламент гласува за приемане на законодателство, забраняващо на агенцията на ООН за палестинските бежанци (Unrwa) да работи в Израел и окупирания Източен Йерусалим.
Законът влиза в сила от 2025 г. Контактът между служители на Unrwa и израелски служители също ще бъде забранен, което сериозно ограничава способността на агенцията да работи в Газа и окупирания от Израел Западен бряг.
Сътрудничеството с израелската армия е от съществено значение за Unrwa за прехвърляне на помощ в разкъсаната от война територия. Това е основната организация на ООН, работеща на място там, подчертава Би Би Си.
Служителите на Unrwa вече няма да имат правен имунитет в Израел, а централата им в Източен Йерусалим ще бъде затворена.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че решението "би било пагубно за разрешаването на израелско-палестинския конфликт и за мира и сигурността в региона като цяло", докато шефът на Unrwa Филип Лазарини подчерта, че това "само ще задълбочи страданието на палестинците".
Редица държави, включително САЩ, Обединеното кралство и Германия, изразиха сериозна загриженост относно този ход.
Държавният департамент на САЩ заяви, че Unrwa играе "ключова" роля в разпределянето на хуманитарна помощ в ивицата Газа. Почти цялото население на анклава от повече от два милиона души зависи от помощта и услугите на агенцията.
Според израелският министър-председател Бенямин Нетаняху "работниците на Unrwa, участващи в терористични дейности срещу Израел, трябва да бъдат подведени под отговорност", но добави, че "постоянната хуманитарна помощ трябва да остане на разположение в Газа".
“Ние сме готови да работим с нашите международни партньори, за да гарантираме, че Израел ще продължи да улеснява хуманитарната помощ за цивилни в Газа по начин, който не застрашава сигурността на Израел“, написа той в социалната мрежа X.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/humanitarna-pomosht-pod-vapros/