Хуманитарни организации срещу решението на САЩ да предостави касетъчни боеприпаси на Украйна
Байдън защити решението си, призна, че е било тежко
В последния пакет военна помощ за Украйна САЩ са вписали 155-мм снаряди, включително и касетъчните боеприпаси, 32 бронирани машини Bradley, оборудване за разминиране, както и допълнителни боеприпаси за Patriot и системите за залпов огън HIMARS и още други нужни на Украйна за контраофанзивата на обща стойност около 800 млн. долара.
Президентът на САЩ Джо Байдън защити „много трудното си решение“ да предостави на Украйна касетъчни бомби, които често убиват цивилни граждани на фона на критиките на правозащитни организации.
Той се мотивира с това, че „украинците изчерпват боеприпасите си“.
Зеленски благодари на Байдън за „така нужния“ пакет отбранителна помощ.
„Навременен, широкообхватен и така нужен пакет с отбранителна помощ от САЩ“, написа Зеленски в социалните мрежи и благодари на Байдън и американския народ за „решителните стъпки“. „Повишаването на отбранителните способности на Украйна ще осигури нови средства за деокупацията на нашата земя и ще приближи мира.“
Касетъчните бомби са забранени от повече от 120 държави.
Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан заяви, че американските касетъчни бомби, които се изпращат в Украйна, са много по-безопасни от тези, които вече се използват от Русия в конфликта.
Human Rights Watch се обяви срещу доставките.
Сара Йегер, директор на вашингтонския офис на Human Rights Watch, разкритикува решението на Белия дом да изпрати касетъчни боеприпаси на Украйна. Както отбелязва The Hill, не по-малко от 38 организации за защита на правата на човека са се противопоставили на доставките.
„Те вече се намират на територията на цялата страна и трябва да бъдат унищожени. Това не може да бъде достатъчно обяснение за САЩ да изпращат още“, заяви г-жа Йегер пред The Hill. Тя заяви, че политиците, законодателите и членовете на администрацията на Джо Байдън „вероятно ще се замислят двукратно“ за доставките, „когато до тях започнат да достигат снимки на деца, пострадали от произведените в САЩ касетъчни боеприпаси“.
Касетъчните бомби могат да съдържат стотици отделни боеприпаси. Те се разпръскват на голяма площ, когато касетката се взриви във въздуха. Някои от тях не успяват да се взривят и остават да лежат в земята, като представляват заплаха за дълго време. През 2008 г. беше приета Конвенцията за касетъчните боеприпаси. Към нея се присъединиха 111 държави. Руската федерация, САЩ и Китай не подписаха конвенцията.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/humanitarni-organizatsii-sresh/