Италия възобновява прехвърлянето на мигранти в албански центрове

Италия възобнови прехвърлянето на мигранти в спорните си центрове в Албания, като изпрати 49 търсещи убежище в морската си съседка, съобщиха от Министерството на вътрешните работи, цитирани от АФП.
"След прегледи на условията на прехванатите хора 49 чужди граждани се качиха на лодката "Касиопея" за прехвърляне в албанските центрове, където ще започнат процедурите по приемане, задържане и оценка на отделните случаи", казаха от министерството.
От там съобщиха, че други 53 мигранти са представили паспортите си, което ще ускори обработката им и ще увеличи възможността за експулсиране на "тези, които нямат право да останат в ЕС".
Министър-председателят на Италия Джорджа Мелони подписа споразумение с албанския си колега Еди Рама през ноември 2023 г. за откриването на два италиански центъра на Адриатическо море в Албания, които да обработват част от мигрантите, спасени от италианските власти в Централното Средиземноморие.
Центровете започнаха да функционират през октомври, но съдиите се произнесоха срещу задържането на първите 2 групи мъже, прехвърлени там, които вместо това бяха изпратени в Италия.
Съдиите се позоваха на неотдавнашно решение на Съда на Европейския съюз (СЕС), който сега трябва да преразгледа въпроса - а междувременно прехвърлянията са спрени.
Италия, подобно на много други държави, изготвя списък с т.нар. сигурни държави, от които молбите на търсещите убежище могат да бъдат разгледани по бързата процедура.
Само мъже от тези сигурни държави могат да бъдат отведени в центровете в Албания.
Но съдиите, които блокираха първото прехвърляне на мигранти, се позоваха на решение на Съда на Европейския съюз, според което държавите от ЕС могат да определят като сигурни само цели държави, а не части от тях.
Списъкът на Италия включваше някои държави с опасни райони.
В отговор на това правителството на Мелони прие закон, с който ограничи списъка на безопасните държави от 22 на 19 и настоя, че всички части на тези държави са безопасни.
След това обаче съдиите се произнесоха срещу втора група прехвърлени мигранти - 7 мъже от Египет и Бангладеш - като заявиха, че искат разяснения от Съда на ЕС.
Според италианските медии изслушването пред европейския орган е насрочено за февруари.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/italiya-vazobnovyava-prehvarly/