Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
11.83 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Изтеклият чат показва, че проблемите между САЩ и Европа са по-дълбоки

Свят

Изтеклият чат показва, че проблемите между САЩ и Европа са по-дълбоки

Изтеклият чат показва, че проблемите между САЩ и Европа са по-дълбоки - Tribune.bg

Изтичане на информация от групов чат, в който военното и политическото ръководство на САЩ са обсъждали военни планове, шокира Вашингтон. Демократите призовават за оставката на министъра на отбраната и на съветника на президента по националната сигурност.

Но откъси от кореспонденцията разкриват и неприязънта на администрацията на Доналд Тръмп към Европа - и очакването за финансова компенсация за помощта. Заедно с неотдавнашното интервю на най-близкия съветник на Тръмп, в което той повтаря руски пропагандни тези, инцидентът показва нарастващото разделение между САЩ и европейските им съюзници.

Кореспонденцията, публикувана от главния редактор на „Атлантик“, е откъс от затворена група в месинджъра „Сигнал“. Тя беше създадена с цел координиране на действията преди въздушните удари по позициите на хутите в Йемен, чиито нападения срещу търговски кораби в Червено море нанасят сериозни щети на международната търговия.

Към групата бяха добавени министрите на отбраната и на външните работи, началникът и заместник-началникът на кабинета на президента, вицепрезидентът, ръководителят на ЦРУ, директорът на националното разузнаване и други длъжностни лица и съветници.

Както и главният редактор на „Атлантик“ Джефри Голдбърг, който беше включен, очевидно по погрешка. По-късно Белият дом потвърди автентичността на кореспонденцията, съобщава Би Би Си.

При обсъждането на операцията срещу хутите основният аргумент против беше идеята, че Европа не заслужава такава услуга от Америка. Не и по-очевидните рискови фактори, като по-нататъшната дестабилизация на Близкия изток, ескалирането на конфликта с Техеран или потенциалните жертви сред цивилното население в Йемен, където стотици хиляди души са загинали в резултат на войната и глада.

Дискусията, която журналистът случайно забеляза, започна с послание от вицепрезидента Джей Ди Ванс, който нарече идеята за удари по Йемен грешка, защото нападенията срещу международното корабоплаване в Червено море са проблем на Европа. Той написа, че Суецкият канал осигурява 40% от европейската търговия и само 3% от търговията на САЩ.

След това министърът на отбраната Пийт Хегсет изброи аргументите в полза на операцията, а Ванс се съгласи с уговорката, че „просто много не желае да спасява отново Европа“.

„Напълно споделям отвращението ви от издръжката на европейците“, отвърна Хегсет и нарече поведението на европейците „жалко“.

В края на дискусията потребителят S M (инициалите на заместник-началника на щаба Стивън Милър) написа, че на Европа трябва да й се обясни цената на американската помощ и че е за оказаната услуга е нужна финансова компенсация. Други съветници на Тръмп се съгласиха, че Европа ще трябва да плати.

Струва си да се отбележи, че тези и други съобщения в групата показват, че екипът на Тръмп е уверен, че въздушните удари по Йемен могат бързо и трайно да възстановят свободата на корабоплаването през Суецкия канал и че Европа би имала голяма полза от това. Въпреки това предишните опити на САЩ и техните съюзници да спрат атаките на хутите не са имали непосредствен успех, а Европа е инвестирала в алтернативни маршрути през последните две години.

Единственият непосредствен резултат бяха изтеклите доклади и шокът, който те предизвикаха в европейските столици.

„Подобни коментари засилват опасенията на Европа, че Америка скоро може да се превърне от защитник на Европа в нещо, което повече прилича на експлоататор“, пише „Икономист“.

Изтеклата кореспонденция показва, че САЩ вече не са надежден съюзник за Европа, казва пред „Вашингтон пост“ Керстин Виреге, германски депутат в Бундестага от партията Християндемократически съюз (ХДС).

„Не бива да губим повече време в спорове за надеждността на САЩ като гарант за сигурността на Европа“, каза Виреге.

Реакцията на Лондон по традиция съдържаше щипка ирония. „Явно Джей Ди Ванс и приятелите му не могат да се справят дори с групов чат, камо ли с най-силната армия в света. Нашите служби за сигурност трябва да се притесняват за разузнавателните данни, които споделяме с тях“, написа в X британският депутат Ед Дейви, лидер на либералдемократите.

Министрите и ръководителите на европейските правителства засега предпочитат да не коментират публикацията на „Атлантик“, но посланията в изтеклата кореспонденция са само един от факторите за нарастващото безпокойство в Европа. Причини за него се появяват всяка седмица.

Предишният случай беше интервю със Стив Уиткоф, стар приятел на Тръмп на пазара на недвижими имоти, който беше назначен за специален пратеник на американския президент за Близкия изток, а сега участва в преговорите за прекратяване на войната в Украйна. В разговор с Тъкър Карлсън той критикува Европа и я нарича некомпетентна. Това интервю смая съюзниците на Америка, които видяха в него повторение на руската пропаганда, пише „Ню Йорк Таймс“, като цитира анонимни източници.

Ако публикуваните доклади показват противоречия между изолационистите и поддръжниците на агресивната външна политика в екипа на Тръмп, то всички те са единодушни в неприязънта си към Европа. Различават се само мотивите и степента на неприязън.

Самият Тръмп например казва, че Европа трябва да харчи повече за собствената си отбрана и да разчита по-малко на Америка, докато самите САЩ трябва да подобрят търговския си баланс с ЕС, което се стремят да направят чрез налагане на мита. В понеделник американският президент обяви, че през следващите дни ще бъдат наложени мита върху вноса на автомобили - тези мита ще засегнат, наред с други, и европейските производители.

Но позицията на вицепрезидента Ванс не е свързана само с търговския баланс - критиките му към Европа се основават на идеологическа неприязън към ляволибералните тенденции в европейската политика, отбелязва кореспондентът на в. „Гардиън“ във Вашингтон Андрю Рот. През февруари речта му, в която критикува съюзниците на Мюнхенската конференция по сигурността, шокира европейските елити, а ръководителят на дипломацията на ЕС Кая Калас обвини Ванс, че се опитва да се скара с Европа.

„Невероятно е колко изкривено е мисленето му“, цитира „Файненшъл таймс“ реакцията на дипломат от ЕС по повод изтеклите имейли на Ванс. „Той е луд“, каза друг анонимен европейски дипломат.

Отношението към Европа, изразено в кореспонденцията, трябва да насърчи страните от континента да преосмислят външната си политика и да отделят повече средства за отбрана, пише колумнистът на „Файненшъл таймс“ Стивън Буш. В случая с Великобритания обаче проблемът е, че единственият начин за радикално увеличаване на разходите за отбрана е да се повишат данъците, към което британците имат много негативно отношение, пише Буш.

В очите на екипа на Тръмп европейците са „некомпетентни скъперници и плачковци“, обобщава британският историк Питър Франкопан. „Има много разумни причини, поради които новият екип във Вашингтон ни вижда в тази светлина, но самият факт и това, че европейците (включително Великобритания) не успяха да обяснят ясно какво можем да предложим, е сериозен проблем“, смята историкът.

Действията и реториката на администрацията на Тръмп доведоха до разделянето на „Запада“ на две части, пишат полските историци Ярослав Куйш и Каролина Вигура в колонката си за „Ню Йорк Таймс“. От едната страна са самият Тръмп и близките до него десни популистки лидери, а от другата - тези, които все още вярват в либералната демокрация, международните споразумения и правото на нациите на самоопределение.

„Малките държави, които обвързаха съдбата си с Америка, се оказаха в геополитически капан“, пишат полските историци. Вместо надежда за Вашингтон, те предлагат съюз на либералните демокрации пред лицето на разделението на Запада на два политически лагера.

Ако отношенията между Америка и Европа бяха чисто делови, европейците биха могли да задоволят недоволството на Белия дом с увеличаване на разходите за отбрана, което Тръмп би могъл да представи като своя победа, заяви френският експерт по отбрана Франсоа Есбург пред същия вестник.

Но реториката на вицепрезидента Ванс, а още повече посланията му в изтеклия групов чат, показват, че проблемите са по-дълбоки - Европа и САЩ сега изглежда имат различни ценности. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп