Как успя Куба да изпрати медицински екип на помощ на богата Италия в битката с COVID-19?
Кубинските лекари овладяват епидемията с Интерферон алфа-2б
52-членният медицински екип от Куба е първият случай, при който страната изпраща спешна помощ на Италия - една от най-богатите страни в света за борба с разпространението на коронавирусната инфекция, отбелязва Ройтерс. Агенцията напомня, че това е шестият подобен екип, който властите в Хавана изпращат през последните дни за борба с новото заболяване COVID-19. По-рано бяха изпратени екипи във Венецуела, Никарагуа, Ямайка, Суринам и Гренада. Решението е взето по искане на тежко засегнатата област Ломбардия.
След комунистическата революция от 1959 г. карибският остров изпраща медицински служители в места, засегнати от катастрофи, предимно в бедни страни. Кубински лекари водеха борба срещу холерата в Хаити и срещу ебола в Западна Африка.
Интересното е, че през 1959 г. след революцията Куба е разполагала с 6 хиляди лекари при население малко над 6 милиона души. Половината от лекарите обаче емигрират, а днес Куба изнася лекари в цял свят.
Куба разполага с над 60 хиляди прекрасно подготвени лекари, посочва в свое интервю напусналия ни Самуел Франсес. На карибския остров медицинско образование са получили над 40 000 младежи от цял свят, включително САЩ. Сред тях са и 32 000 студенти от Африка.
Детската смъртност в Куба е по-ниска например от тази у нас, а средната продължителност на живота е 77 години.
Дори през най-тежките години на „Специалния период”, въпреки недостига на медикаменти и други средства, Куба не затваря нито една болница. В момента в Куба има над милион и половина души в пенсионна възраст, а броят на столетниците е над сто.
Сградата на бившата морска академия в Хавана е предадена на Министерството на здравеопазването, за да стане Латиноамериканския медицински колеж, ELAM. Таксата за обучение, жилище, храна и малка стипендия са предложени на много студенти. Първите 97 никарагуанци, например, пристигат през 1999 г. Днес измежду 23 000 възпитаници на ELAM от 83 страни фигурират хора от двете Америки, Африка и Азия. Повече от половината записали се студенти са млади жени от близо 100 етнически групи, които говорят на 50 различни езика.
„Големите проблеми се нуждаят от големи решения, породени от големи идеи, въображение и смелост, но решения, които работят“, е мотото на преподавателите в ELAM.
В Куба приложиха лекарство, което даде добри резултати при овладяването на епидемията от коронавирус в Китай: Интерферон алфа-2б. Антивирусният препарат е един от 30-те медикамента, с които Китай лекува заразените от Ковид-19.
„Невъзможно е да коментираме надеждността на лечението с Интерферон без наличие на клинични изследвания", дистанцира се от практиката на използването на медикамента Дина Пфайфер от СЗО пред Дойче Веле.
„Кубинската здравна система е пълна противоположност на американската", пише "Ню Йорк Таймс". „В Куба медицинските услуги са безплатни, но на населението е осигурено само базисно обслужване. В САЩ услугите са скъпи, но високотехнологични."
„Може и да живеем бедно, но пък умираме като богаташи", обичат да казват кубинците.
Междувременно коронавирусът достигна и Куба. На 12 март трима италиански туристи са били проверени за Ковид-19. И при тримата резултатът е бил положителен и те са били хоспитализирани.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/kak-uspya-kuba-da-izprati-meditsinski-ekip-na-pomosht-na-bogata-italiya-v-bitkata-s-covid-19/
Коментари (0)
Добави коментар