Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Катастрофалната имплозия на „Титан“ (Обобщение+Снимки)

Свят

Катастрофалната имплозия на „Титан“ (Обобщение+Снимки)

Катастрофалната имплозия на Титан (Обобщение+Снимки) - Tribune.bg
Снимка:

Тази седмица започна с новината за загубен сигнал на туристическата подводница „Титан“ край бреговете на Канада. В машината са били 5-ма души, които се спускали към останките на Титаник. Според властите 6,5-метровият плавателен съд, управляван от OceanGate Expeditions, е започнал спускането си рано в неделя и е загубил контакт с повърхността два часа по-късно. Беше съобщено, че в машината има кислород за около 96 часа.

Започна мащабна издирвателна операция. Бреговата охрана на САЩ съобщи, че е започнала мащабно издирване на около 1450 км източно от Кейп Код, Масачузетс, а канадската брегова охрана заяви, че също е активирала самолети и е изпратила кораб в зоната на издирване. По-късно бяха използвани и роботи и сонари.

БГНЕСБГНЕС

С напредване на времето и намаляване на шансовете за оцеляване на намирщите в плавателния съд в сряда медиите разпространиха информация, че екипите участващи в търсенето са засекли звуци от удари на 30-минутни интервали. CNN цитира доклад, актуализиран по време на търсенето, в който се посочва, че четири часа по-късно, след като са били използвани допълнителни сонарни устройства, все още периодично са се чували удари. Все пак това показва, че „има надежда да бъдат открити оцелели“, се казва в документа.

Екипите бяха пренасочени в района, в който са засечени подводните шумове, а инфомацията беше, че пътниците имат кислород за около още 6 часа. Спасителите бяха изчислили, че пътниците може да изчерпат кислорода си в ранните часове в четвъртък.

БГНЕСБГНЕС

Надеждата за оцелели беше попарена на 22 юни, след като подводен робот откри „поле от отломки“ около мястото на търсене на изчезналата подводница. Вечерта властите официално обявиха гибелта на екипажа на батискафа „Титан“. Потвърждение за гибелта на екипажа дойде и от компанията OceanGate Expeditions, която предлага подводни екскурзии. Канада официално обяви, че започва разследване на трагедията. Местният съвет за безопасност на транспорта заяви, че „в качеството си на разследващ орган на държавата на знамето на помощния кораб“ ще проведе разследване на безопасността по отношение на обстоятелствата на тази операция. Бреговата охрана на САЩ заяви, че всичките петима души на борда на подводницата са загинали, след като плавателният съд е претърпял „катастрофална имплозия“. Отломките бяха открити на 500 метра от носа на „Титаник“.

Кои бяха пътниците в „Титан“

Стоктън Ръш - главен изпълнителен директор на OceanGate, компанията, която организира подводното пътуване до останките на „Титаник“. Основал бизнеса си през 2009 година.

Хамиш Хардинг – британец, който се занимава с авиация и има поставени няколко световни рекорда за дълбоководно пътуване и обиколка на Земята със самолет. Основател на Action Aviation. Преди година той е бил сред пасажерите на петия полет в космоса на компанията Blue Origin на Джеф Безос.

Пол-Анри Наржоле – французин, бивш военен командир. Директор на подводните изследвания на медийна и изложбена компания, чийто филиал, RMS Titanic, е изключителен управител на останките от кораба „Титаник“.

Шахзада Дауд и неговият син Сюлеман – двамата са от смесен произход британско-пакистанци и са част от едно от най-известните бизнес семейства в Пакистан. Шахзада Дауд е заместник-председател на пакистанския конгломерат Engro Corp., известен в различни индустриални сфери, включително в областта на торовете, текстила и храните.

Страх и роднинска връзка с „Титаник“  

Лятата на най-младия пътник в подводницата Азмех Дауд, сестрата на Шахзада Дауд, съобщи пред медиите, че племенникът ѝ не е искал да качва на „Титан“

БГНЕСБГНЕС

„Сюлеман беше ужасен, но все пак  отиде с баща си, за да се сближи с него през уикенда за Деня на бащата“, коментира тя пред медиите. Тя посочи още, че младежът не е бил готов за подобно пътуване, но брат ѝ от бил обсебен от детството си по „Титаник“. Тя споделя, че дори да ѝ платят 1 млн. долара тя също не би се качила в „Титан“.

Съпругата на загиналия Стоктън Ръш - Уенди Ръш пък се оказа роднина на съпружеска двойка, която е загинала при потъването на лайнера „Титаник „в Атлантическия океан през 1912 година. Тя е  праправнучка на Исидор и Ида Щраус, които са били женени над 40 години. Според архивни записи Щраус отказал да се качи на спасителната лодка, отстъпвайки място на деца и жени. Ида не напуснала съпруга си и също отказала да напусне потъващия кораб. Както си спомнят очевидци, когато корабът потъвал под вода, съпрузите бяха видени да се държат за ръце на палубата на Титаник. Според архивите на The New York Times тялото на Исидор Щраус било намерено в океана около две седмици след като корабът се разбил. Останките на Ида Щраус така и не са били открити. Именно Изидор и Ида Щраус послужиха за вдъхновение за героите във филма на Джеймс Камерън „Титаник“ от 1997 г.

Трагедията на „Титаник“

Корабът „Титаник“ се удря в айсберг и потъва през 1912 г. по време на първото си плаване от Англия до Ню Йорк с 2224 пътници и екипаж на борда. При трагедията загиват повече от 1500 души.

Останките се намират на две основни части на 400 мили от брега на Нюфаундленд, Канада, на около 13 000 фута под водата. Открит е през 1985 г. и остава източник на очарование и примамка за морските експерти и подводните туристи.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати