Кой е Хасан Насрала?
Шейх Хасан Насрала, лидерът на ливанското шиитско ислямистко движение Хизбула, е една от най-известните и влиятелни фигури в Близкия изток. Насрала не е виждан публично от години именно поради опасения, че може да бъде убит от Израел.
Той има близки връзки с Иран и изиграва ключова роля в превръщането на движението в политическата и военна сила, която е днес, пише Би Би Си.
Под ръководството на Насрала Хизбула помага за обучението на бойци от палестинската въоръжена групировка Хамас, както и милиции в Ирак и Йемен, и получава ракети и ракети от Иран за използването им срещу Израел.
Роден през 1960 г., Хасан Насрала израства в източния квартал Бурж Хамуд на Бейрут, където баща му Абдул Карим управлява малък зеленчуков магазин. Той е най-големият от девет деца. Насрала се присъединява към движението Амал, тогава шиитска милиция, след като Ливан е в гражданска война през 1975 г. След кратък престой в свещения за Ирак град Наджаф, за да посещава
шиитска семинария, той се присъединява отново към Амал в Ливан. Той и още няколко членове се отделят от групировката през 1982 г., малко след като Израел нахлува в Ливан в отговор на атаките на палестински бойци.
Новата група, Ислямски Амал, получи значителна военна и организационна подкрепа от Иранската революционна гвардия, базирана в долината Бекаа, и се очерта като най-известната и ефективна от шиитските милиции, които по-късно ще формират Хизбула.
През 1985 г. Хизбула официално обявява създаването си, като публикува „отворено писмо“, което идентифицира САЩ и Съветския съюз като главни врагове на исляма и призовава за „унищожаване“ на Израел, който според нея окупира мюсюлмански земи.
Насрала си проправи път в редиците на Хизбула с разрастването на организацията. Става нейн лидер през 1992 г. на 32-годишна възраст, след като предшественикът му Абас ал-Мусауи бе убит при нападение с израелски хеликоптер.
В битката си с Израел той губи сина си, който е убит в престрелка с израелските войски.
През 2006-та бойци на Хизбула предприеха трансгранична атака, при която осем израелски войници бяха убити и други двама бяха отвлечени, което предизвика масиран израелски отговор.
Израелски военни самолети бомбардираха крепостите на Хизбула в южната част на страната и в южните предградия на Бейрут, докато Хизбула изстреля около 4000 ракети срещу Израел. Повече от 1125 ливанци, повечето от които цивилни, загинаха по време на 34-дневния конфликт, както и 119 израелски войници и 45 цивилни.
Домът и офисите на Насрала бяха атакувани от израелски военни самолети, но той остана невредим.
Хизбула подпомага Башар Асад в Сирия, солидарни са и с палестинците. Групата изстреля повече от 8000 ракети в Северен Израел и окупираните от Израел Голански възвишения. Той също така изстрелва противотанкови ракети по бронирани превозни средства и атакува военни цели с експлозивни дронове.
Израелските отбранителни сили (IDF) отвърнаха с въздушни удари и танков и артилерийски огън срещу позиции на Хизбула в Ливан.
В последната си реч Насрала обвини Израел за взривяването на хиляди пейджъри и радиостанции, използвани от членове на Хизбула, което уби 39 души и рани още хиляди, и каза, че това е "преминало всички червени линии". Той призна, че групата е претърпяла "безпрецедентен удар".Малко след това Израел драстично ескалира атаките срещу Хизбула, започвайки вълни от бомбардировки, които убиха близо 800 души.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/koy-e-sheyh-hasan-nasrala-/