Критериите за Румъния и България в Шенген са подменени
Критериите за присъединяване на Румъния и България към Шенген вече нямат нищо общо с първоначално установените, въз основа на които се присъединиха другите европейски държави. Сега страни като Унгария и Австрия, които са силно критични към Европа и европейските решения, но се възползват от всички европейски пари и закони, изнудват други европейски държави да наложат собствения си дневен ред на Брюксел, дори ако по този начин си навлекат враждебност към съседните държави, пише румънското издание Newsweek.
"Нидерландия се съгласи с присъединяването на България към Шенгенското пространство", съобщи нидерландското министерство на правосъдието, слагайки край на дългогодишната съпротива на страната срещу тази стъпка.
"България отговаря на условията, определени за присъединяване към Шенгенското пространство, и поради това можем да договорим решение, което да доведе до пълното ѝ присъединяване, но последната дума има парламентът в Хага", завиха нидерландските власти.
Нидерландският кабинет отбеляза, че следприсъединителният мониторинг е желателен както за управлението на границите, така и за върховенството на закона.
Преговорите продължават, а румънски източници твърдят, че понастоящем Австрия не е склонна да допусне пълноправно членство през следващата година.
Австрия изброи редица условия, за да позволи на България и Румъния да влязат в Шенген само чрез въздушни граници, като бави пълното присъединяване, обхващащо и сухопътните граници, за по-късен етап.
Едно от условията, поставени от Австрия, е укрепването на границата между България и Румъния, което още повече раздразни София, тъй като, ако двете страни се присъединят към Шенген, тази вътрешна граница трябва да изчезне напълно, а не да се затегне допълнително.
В същото време Австрия посочи, че укрепването на границата между България и Румъния ще бъде само временна мярка, подобна на временния граничен контрол между Австрия и Германия, и това не би трябвало да е проблем за София.
На 22 декември румънският премиер Марсел Чолаку изрази надежда, че преговорите за присъединяване към Шенгенското пространство ще приключат през следващите дни и ще се получи ясен календарен план за присъединяване, включително за сухопътните граници, като това е най-важният аспект, който завинаги ще отключи трафика между Румъния и България, Румъния и Унгария или Гърция и България.
"За тази година се надяваме, че през следващите два дни ще приключим преговорите за присъединяване към Шенгенското пространство, като на първо място това ще са въздушните и морските граници, а също така ще завършим възможно най-голяма част от инфраструктурата", добави министър-председателят.
В контекста на дискусиите с австрийската страна президентът Клаус Йоханис заяви, че все още има много аспекти, които трябва да бъдат договорени, за да се получи пълната подкрепа на Австрия за присъединяването на Румъния и България към Шенген. Въпреки че е скептично настроен по отношение на извънредното заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи до края на годината, Йоханис заяви, че не изключва възможността за намиране на решение до края на тази година.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/kriteriite-za-rumaniya-i-balga/