Международната общност търси стабилност в Сирия след свалянето на Башар Асад
Падането на режима на Асад е възможност за сирийските политици да „седнат на една маса“, за да оформят следващата фаза от историята на страната, заяви пред Би Би Си Дима Муса, вицепрезидент на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили. Муса, който живее в Турция от 2013 г., заявява:„Преходът изисква обединяване на всички сирийци, включително тези, които носят оръжие.Превърнахме удивително тъмна епоха в историята на Сирия“.
На въпрос как да се осигури мирен преход, когато опозиционните партии имат различни политически позиции, тя казва: „Разбира се, че всички ще се борим за това, което искаме. Просто искаме да го направим по мирен начин.“ Муса е известна с либералните си феминистки възгледи, докато лидерът на бунтовниците Абу Мохамед ал Джаулани, който оглави свалянето на Асад, има джихадистко минало.
Няколко държави имат лични интереси в бъдещето на Сирия, включително съюзниците на президента Асад, които казват, че искат да играят роля в подкрепата на ново правителство, отбелязва медията. Русия, която е предоставила на Асад и семейството му убежище в Москва, заяви, че нейните военни бази в страната са в „висока готовност“. Москва призовава за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, за да се обсъди какво следва.
Според изявление на външното министерство в Москва, войниците в двете ѝ бази в Сирия - военноморската Тартус и въздушната в Латакия - са в режим на готовност, но не ги напускат.
Иран, който също подкрепи режима на Асад, заяви, че очаква „приятелските“ отношения със Сирия да продължат. В изявление външното министерство призовава за „започване на национален диалог, включващ всички сегменти на сирийското общество, за да се създаде приобщаваща управленска структура, която представлява всички сирийци“.
Турция, която подкрепя някои от бунтовническите групи, казва, че ще подсили усилията си, за да помогне за осигуряването на мирното и стабилно бъдеще на Сирия през следващите дни. Външният министър Хакан Фидан заяви, че това включва търсене на начин за репатриране на милиони сирийци, избягали по време на гражданската война – много от които са се озовали в Турция.
Президентът на САЩ Джо Байдън междувременно каза, че Сирия е изправена пред момент на „историческа възможност“, но Америка също се притеснява от възможен вакуум на властта и вече е ударила, както казва, райони в Източна Сирия, където терористичната група „Ислямска държава“ се възстановява.
САЩ имат около 900 военнослужещи в Сирия, включително сили, които работят с кюрдски бойци в контролирания от опозицията североизток, за да предотвратят евентуално възраждане на групировката "Ислямска държава". Байдън заяви, че възнамерява тези войски да останат и добави, че вчера американските сили са извършили "прецизни въздушни удари" по групировката в Сирия. Централното командване на САЩ съобщи, че при операцията са били поразени повече от 75 цели.
"Ние сме наясно с факта, че ИДИЛ ще се опита да се възползва от всеки вакуум, за да възстанови влиянието си", каза Байдън. "Няма да позволим това да се случи", добави той.
Други страни, включително Китай, казват, че следят отблизо развитието на събитията в Сирия.
Испанският външен министър Хосе Мануел Албарес изрази подкрепата си за мирна и стабилна Сирия след падането на режима на Башар Асад. Албарес подчерта ангажимента на Испания да помага на сирийския народ и да гарантира регионалната стабилност.
Пред телевизионния канал RTVE топ дипломатът заяви, че Испания следи отблизо развитието на ситуацията в Сирия. „Испания ще подкрепи, заедно с най-засегнатите страни в региона и, разбира се, също чрез Европейския съюз, всяко решение за бъдещето на Сирия, което е мирно“, каза той.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/mezhdunarodnata-obshtnost-tars/