Младежкото СДС пита министъра на външните работи: Има ли новият кмет на Скопие българско гражданство?
Засега МВнР се въздържа от реакция, но това не означава, че се толерирала дискриминацията и езика на омраза
Полемиката с „набедената“ за българка и вече нов кмет на Скопие Данела Арсовска провокира младежкото СДС да изпрати запитване до министъра на външните работи Светлан Стоев дали тя има български паспорт.
„Има ли г-жа Данела Арсовска (родена 1979 г.) българско гражданство и получила ли е/отказала ли се е от български паспорт?“ е основното питане, което е изпратено от председателя на ИКВ на МСДС и член на НИС на СДС Дончо Златев.
„Смятаме, че тази информация е от обществен интерес и е от изключителна важност за междусъседските ни отношения както с оглед на анти-българската кампания, която беше проведена срещу г-жа Арсовска, така и с анти-българските изказвания на самата г-жа Арсовска“, се казва още в запитването.
По време на кампанията партията на Зоран Заев - СДСМ заявиха, че тя се е сдобила с българско гражданство и адрес в Петрич. Партията използва и агитационни материали с надпис „На Скопие не му трябва български кмет“, визирайки Арсовска.
Самата Арсовска от своя страна в постове във фейсбук използва явна анти-българска реторика, като определя България като „фашистки окупатор“.
Според младежите от СДС двустранните ни отношения с Република Северна Македония не може да се основават на явна дискриминация на етнически принцип. А тези примери трябва да бъдат представени като показателни пред европейските ни партньори, когато става въпрос за твърдата и неотменима позиция на България за членството на Република Северна Македония в ЕС, пипат те до медиите.
От МВнР отговориха, че насаждането на омраза не е пътят за изграждане на добросъседски отношения
Във връзка с проведената през изминалата седмица агресивна политическа кампания, свързана с целенасочена злоупотреба с темата за притежание на българско гражданство в изборния процес в Република Северна Македония, Министерството на външните работи на Република България заявява следното:
Българската страна се въздържа от незабавна реакция, тъй като не желаеше да бъде въвлечена в предизборната полемика в Република Северна Македония.
Тази последователна позиция на ненамеса в политическите процеси в съседната ни държава не означава, че приемаме продължаващите дискриминация и говор на омраза към гражданите на Република Северна Македония, които по някакъв начин са свързани с Република България и българския народ.
Събитията от изминалата седмица и агресивната реторика, използвана в предизборната кампания за кмет на град Скопие, са пореден показателен пример за налаганата в страната атмосфера на нетолерантност и недоброжелателност към нейни граждани с българско самосъзнание и към Република България.
Категорично неприемливо е използването на говор на омраза като инструмент на вътрешнополитическо противопоставяне. Подобно поведение и методи стимулират прояви на дискриминация и нетолерантност.
Те представляват директно отрицание на основните европейски ценности и противоречат на всички демократични норми. Допринасят за създаването на неблагоприятна среда за гражданите на Република Северна Македония с българско самосъзнание и към всеки, който иска да развива приятелски отношения с Република България, отбелязват от ведомството.
Неуспехът на тази антибългарска кампания на отминалите избори показва, че тя не среща подкрепата на гражданите на Република Северна Македония. Очакваме това да бъде допълнителен стимул за представителите на всички политически партии в бъдеще да се въздържат от използването на т.нар. българска карта в контекста на политическото и обществено противопоставяне.
Припомняме, че съгласно чл. 11, ал. 6 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония, двете страни следва да предприемат „ефикасни мерки за предотвратяване на недобронамерена пропаганда от страна на институции и агенции и ще обезкуражават дейности на частни субекти, насочени към подстрекателство към насилие, омраза или други подобни действия, които биха навредили на техните отношения“. Стриктното, добросъвестно и цялостно прилагане на международно поетите правно-обвързващи ангажименти е от ключово значение и остава предпоставка за напредък в присъединяването към ЕС.
Република България ще следи с особено внимание всички процеси, свързани със създаването на необходимите условия за свободна самоидентификация и спазване на правата на гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония и ще продължи да полага всички необходими усилия за тяхна защита, в съответствие с международното право.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/mladezhkoto-sds-pita-ministara-na-vanshnite-raboti-ima-li-noviyat-kmet-na-skopie-balgarsko-grazhdanstvo/