Монархът на Великобритания се намесва в Брекзит?
Правителството иска от кралицата да спре парламента, твърди Би Би Си
Кралицата ще бъде помолена от правителството да прекрати работата на парламента само дни, след като депутатите се върнат на работа през септември, съобщава Би Би Си. Обикновено Парламентът във Великобритания е спиран или отложен за кратък период, преди да започне нова сесия. Прави се от кралицата, по съвет на премиера.
Според редактора Лора Куенсберг това означава, че парламентът ще бъде спрян за 23 дни и е малко вероятно депутатите да имат време да приемат закони, които биха могли да спрат премиера Борис Джонсън да изведе Великобритания от ЕС без сделка на 31 октомври.
Консерваторът, бивш главен прокурор и водеща фигура в кампанията за Брекзит, Доминик Гриви определя това като "възмутителен акт" и предупреждава, че този акт може да доведе до вот на недоверие към г-н Джонсън. "Това правителство ще слезе. Ако премиерът продължава с това и не отстъпва, мисля, че шансовете са администрацията му да се срине. Има достатъчно време да направя това, ако е необходимо и със сигурност ще гласувам, за да сваля консервативно правителство, което е толкова неконституционно", добавя Гриви.
Том Уотсън, заместник-лидер на лейбъристите, туитира, че този ход е "напълно скандално нападение срещу демокрацията".
Първият министър на Шотландия Никола Стърджън заяви, че депутатите трябва да се съберат, за да спрат плана следващата седмица, или „днес ще влезе в историята като мрачен наистина за демокрацията на Обединеното кралство“.
Председателят на Консервативната партия Джеймс Умно, обаче, защити плана като това, което правят "всички нови правителства".
Идеята за изключване на Парламента, известна като пророгация, предизвика противоречия, като критиците заявиха, че това ще спре депутатите да могат да играят своята демократична роля в процеса на Брекзит. Редица високопоставени фигури, включително бившият премиер Джон Мейджър, заплашиха, че ще се обърнат към съдилищата, за да го спрат.
Според редактора на ББС Лора Куенсберг само малък брой правителствени министри са знаели за плана предварително и той неизбежно ще предизвика огромен спор.
„Г-н Джонсън казва, че иска да напусне ЕС на 31 октомври със споразумение, но това е ход "направи или умри" и той е готов да напусне вместо да пропусне крайния срок“, пише авторката.
Тази позиция на правителството подтикна редица опозиционни депутати да се съберат, за да се опитат да блокират евентуална сделка и да използват парламентарния процес за това.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/monarhat-na-velikobritaniya-se-namesva-v-brekzit/
Коментари (0)
Добави коментар