Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Напрежение между Армения и Азербайджан заради Нагорни Карабах

Свят

Напрежение между Армения и Азербайджан заради Нагорни Карабах

Напрежение между Армения и Азербайджан заради Нагорни Карабах - Tribune.bg
Снимка:

България изрази загриженост за военните сблъсъци, довели до военни и цивилни жертви

България изрази дълбока загриженост от избухналите военни сблъсъци в Нагорни Карабах, довели до военни и цивилни жертви, съобщиха от Министерство на външните работи.  От ведомството призоваха двете страни за незабавно прекратяване на огъня и възобновяване на диалога под егидата на Минската група на ОССЕ и нейните съпредседатели.

Напрежение заради Нагорни КарабахНапрежение заради Нагорни Карабах

Припомняме ви, че днес се стигна до нов изблик на насилие между Азербайджан и Армения заради Нагорни Карабах. Двете страни си отправиха взаимни обвинения коя е започнала конфликта първа. 

Министерството на отбраната на Армения съобщи за свалени два азербайджански хеликоптера, три дрона и два танка. Кабинетът на страната въведе военно положение и обяви обща мобилизация.

"Пригответе се да защитите свещената ни родина", заяви премиерът Никол Пашинян в изявление. По-рано той обвини Азербайджан в „предварително планирана агресия“.

От своя страна Азербайджан също обяви военно положение. Решението на парламента трябва да бъде одобрено от президента на страната Илхам Алиев в рамките на 48 часа.  Страната обвини Армения, че е започнала боевете. Интензивният обстрел на няколко села е довел до цивилни жертви и ранени, както и до щети за  инфраструктурата, съобщиха от министерството на отбраната.

Реакциите

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обеща подкрепа за Азербайджан, като нарече Армения "най-голямата заплаха за мира и спокойствието в региона". Междувременно руското външно министерство призова за незабавно прекратяване на огъня и преговори за стабилизиране на ситуацията.

Както Армения, така и Азербайджан бяха част от Съветския съюз преди разпадането му през 1991 г. В продължение на четири десетилетия те не могат да разрешен конфликта за Нагорни Карабах, международно признат като част от Азербайджан, но контролиран от етнически арменци, пише Би Би Си.

Франция призова Армения и Азербайджан да прекратят военните действия и да възобновят незабавно диалога помежду си. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел също призова Баку и Ереван да прекратят военните действия.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати