Наводненията в Източна Либия отнеха живота на над 2000 души
Министър-председателят Осама Хамад от източнолибийското правителство обяви в телефонно интервю за телевизионния канал Al-Masar, че има опасени, че в Дерна са загинали 2000 души, а още хиляди се смятат за изчезнали.
Ахмед ал-Мосмари, говорител на въоръжените сили на страната, базирани на изток, добави, че между 5000 и 6000 души са обявени за изчезнали. На пресконференция той посочи, че причината за катастрофата са срутили се два язовира.
Средиземноморската буря Даниел причини опустошителни наводнения в Либия, които скъсаха язовирни стени и отнесоха цели квартали в множество крайбрежни градове в източната част на северноафриканската държава.
Най-големи са разрушенията в Дерна, град, който е бил около десетилетие под властта ислямските екстремисти, които са го оставили с разпадаща се и компрометирана инфраструктура. Либия остава разделена между две съперничещи си администрации, една - на изток и една - на запад, всяка, от които, е подкрепяна от свои милиции и чужди правителства. Засега се съобщава за шестдесет и една жертви.
След въстанието през 2011 г., което свали дългогодишния владетел Муамар Кадафи, Либия няма официално признато правителство и последиците, произтичащи от това беззаконие са намалени инвестиции в пътища и обществени услуги, както и минимален контрол върху частното строителство.
Сега страната е разделена между съперничещи си правителства на изток и на запад, всяко от които е подкрепено от свои милиции.
Осама Хамад, министър-председател на източнолибийското правителство, обяви бедствено положение. Премиерът поиска международна помощ.
Различни чужди правителства изпратиха съобщения за подкрепа още в понеделник вечерта.
Шейх Мохамед бин Зайед ал Нахаян, президентът на Обединените арабски емирства, обяви, че страната му ще изпрати хуманитарна помощ и екипи, които да търсят пострадали в източна Либия.
Турция, Алжир, Египет и Ирак също изказаха съболезнования.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/navodneniyata-v-iztochna-libiy/