Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Недостиг на адаптирани бебешки млека в САЩ ще има до пролетта на 2023 г., сочи доклад

Свят

Недостиг на адаптирани бебешки млека в САЩ ще има до пролетта на 2023 г., сочи доклад

Недостиг на адаптирани бебешки млека в САЩ ще има до пролетта на 2023 г., сочи доклад - Tribune.bg
Снимка:

Измина почти една година, откакто недостигът на адаптирани бебешки млека в САЩ причини сериозни проблеми в страната. Към този момент изглежда затрудненията за родителите обаче не са приключили.  Нов доклад на Reckitt Benckiser, производителят на Enfamil, показва, че недостигът се очаква да продължи поне до пролетта на 2023 г. Родители продължават упорито да търсят подходяща бебешка формула за отглеждане на децата си като търсене има дори в социалните мрежи, тъй като няма наличност по магазините и складовете.

Паникьосани родители по-рано тази година бяха изпразнили щандовете в супермаркетите, а властите се принудиха да вкарват стока от Европа.  Продуктите, произведени от Abbott Laboratories в завода им в Мичиган, бяха изтеглени след оплаквания от бактериални инфекции при кърмачета.  Супермаркети като Target (TGT.N) и Walgreens Boots Alliance (WBA.O) бяха принудени да ограничат продажбите, оказвайки натиск върху администрацията на Джо Байдън да се справи с кризата.

През май 2022 г. Белият дом предприе стъпки за справяне с недостига,за да помогне на производителите да получат съставките, необходими за увеличаване на доставките.

Те обаче не са се нормализирали след пика на кризата през май и юни, въпреки че САЩ постигнаха напредък в попълването на запасите, пише Ройтерс като се позовава на старши вицепрезидента на Reckitt за Северна Америка и Европа.

„Подозирам, че това положение ще се задържи, но през пролетта ще се върне отново“, казва Робърт Кливланд, който успокоява, че засега има достатъчно адаптирани млека за американските бебета.

Нови марки навлязоха на пазара, но трябва време, за да може да се набавят различни разновидности от предлаганите продукти.

Липсите повдигнаха въпроса до по-високо властово ниво. Заговори се за монопол в производството на млеката и се повдигна темата за стимулиране на кърменето. САЩ са единствената индустриализирана държава, която не дава платен отпуск по майчинство.

На 1 февруари Агенцията по храните и лекарствата обяви, че се преструктурира след кризата с адаптираните бебешки млека.

Никой няма да бъде уволнен или преназначен, но ще има стабилна организация. Миналата седмица един от ръководителите подаде оставка, но това няма да доведе до сътресения.

Заводът в Стърджис Заводът в Стърджис

Припомняме, че Агенцията започна разследване през юни след съобщенията за смъртта на 9 бебета, които са консумирали мляко от завода в Стърджис, Мичиган. Не беше намерена връзка обаче между производителя и източника на бактериалното замърсяване. Агенцията търпя критики за справянето с недостига, след като беше съобщено, че сигнали за проблеми е имало от есента на 2021 г. , пише „Wall Street Journal”. Длъжностните лица не са отговаряли, което поражда опасения, че бавната реакция е допринесла за кризата.

Заводът в Стърджис възобнови производството през май 2022 г., за да облекчи недостига на адаптирани храни за кърмачетата, но той работи с експерти от трети страни за по-голяма сигурност в продукцията. 

Министерството на правосъдието съобщи миналия месец, че ще започне наказателно разследване за недостига.

БГНЕСБГНЕС

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети